ANA SAYFA / DÜNYA / Venezuela’da ABD destekli başarısız bir darbe daha!

Venezuela’da ABD destekli başarısız bir darbe daha!

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendisini Geçici Devlet Başkanı ilan eden Juan Guaido tarafından başlatılan darbe girişiminin cezasız kalmayacağını söyledi. Girişime katılanlar Anayasa ve toplum huzurunu hedef almaktan yargılanacak.

Maduro, başkent Caracas’taki başkanlık sarayı Miraflores’te Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ve Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello ile bir araya gelerek, ‘Ulusa Sesleniş’ konuşması yaptı.

Maduro konuşmasına, sadakati nedeniyle Venezüella ordusuna ve verdiği destek için halka teşekkür ederek başladı.

‘BU DURUMDA KİM ELLERİNİ OVUŞTURUYOR’

Maduro, “Bu durumdan yararlı çıkan kim? Venezüella mı, demokrasi mi, barış mı? Bu tip durumlarda kim ellerini ovuşturuyor? Şüphesiz, orada olan kişiler, milletvekilleri ve aşırı sağcı terörist Voluntad Partisinin faktörleri. Onlar oradaydılar, sosyal medya üzerinden yayınladıkları videoyla halkı anayasal hükümete karşı darbe yapmaya teşvik ediyorlardı” dedi.

ÜÇ SAVCI ATANDI

Darbe girişiminin cezasız kalmayacağını söyleyen Nicolas Maduro, “Ülkenin cumhuriyet başsavcısıyla konuştum. Bu iş için özel üç ulusal savcı atadım ve onlar şu an bu olaya karışan herkesi sorguluyor ve soruşturmayı yürütüyorlar. Anayasa ve toplum huzurunu hedef almaktan yargılanacaklar” diye konuştu.

Maduro, çatışmalarda ikisi ağır yaralı albay olmak üzere en az beş askerin yaralandığını açıkladı.

‘ASKERLER KANDIRILDI’

Çatışmaların çıktığı yere götürülen askerlerin kandırıldığını söyleyen Maduro, “Çatışmanın olduğu Altamira bölgesine getirilen askerlerin yüzde 80’i kandırılmıştı. Onlara çeşitli operasyonların yapılacağını söylediler ancak Leopoldo Lopez ve Juan Guaido’nun orada olduğunu gördüklerinde kandırıldıklarını anladılar” dedi.

Savunma Bakanı Lopez de darbe girişiminin bastırılmasının arından yaptığı basın açıklamasında, “Darbeye katılan askerlerin yüzde 80’i kandırılmıştır. Ordunun ileri gelen komutanları demokrasiye sadıktır. Küçük bir grubun silah ve askeri araç çalarak başlattığı bir darbe” ifadelerini kullanmıştı.

ÜÇ DAKİKALIK VİDEOYLA DARBEYE ÇAĞIRDI

Darbe çağrısının ardından Venezüella güvenlik güçleriyle Guaido destekçileri arasında çatışmlara çıkmıştı.

Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez silahlı kuvvetlerin Devlet Başkanı Maduro’nun yanında olduğunu söylemişti. Askeri liderlerle görüşen Maduro da “Bana tam bağlılık gösterdiler” demişti. 

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir