ANA SAYFA / HABERLER / Türkiye’de Taksim gözaltıları (Güncelleniyor)

Türkiye’de Taksim gözaltıları (Güncelleniyor)

TC sermayesi için bir egemenlik göstergesine dönüşen ve yıllardır devrimci güçlerin eylemlerine kapatılan Taksim 1 Mayıs Alanı bu yıl da günler öncesinden kurulan bariyerler ve polis ablukası altında. Çeşitli devrşimci çevre bu ablukayı kırmak için gün boyu eylemlerine devam ediyor…

İstanbul’da haber takibi için Taksim’de bulunan Mücadele Birliği muhabiri Serpil Ünal ve Taksim’e yürüyüş yapan 7 SGDF’li polis tarafından gözaltına alındı.

İstanbul’da Taksim Meydanı bu yıl da emekçilere kapatıldı. Meydana çıkan tüm yolları tutan polis, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyenleri gözaltına almaya başladı.

Haber takibi yapmak üzere Taksim’de bulunan Mücadele Birliği muhabiri Serpil Ünal gözaltına alındı. Ünal, karakolda GBT kontrolü yapıldıktan sonra serbest bırakıldı.

Beşiktaş Barbaros Bulvarı’ndan Taksim’e doğru yürüyüşe geçen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 7 kişi gözaltına alındı.

Mecidiyeköy’den Taksim’e yürümek isteyen İnşaat-İş Sendikası üyesi 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolü yapılmak üzere Şişli Etfal Hastanesi’ne götürüldü.

Mecidiyeköy’den Taksim’e doğru yürüyüşe geçtiğimizde polisin müdehalesiyle karşılaştık. 5 sendikamız yöneticisi ve işçi arkadaşımız gözaltına alındı.

Taksim’e çıkmak isteyen HKP’liler müdahale

Taksim’e yürümek isteyen HKP’lilere müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Taksim’de kutlamak için Beşiktaş Barbaros Bulvarı üzerinde bir araya gelen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyelerine polis müdahale etti. Bulvardan sloganlar eşliğinde Taksim’e yürüyen grubun önünü kesen polis, HKP MYK Üyesi ve İzmir İl Başkanı Avukat Tacettin Çolak, HKP MYK Üyesi ve Bursa İl Başkanı Avukat Halil Ağırgöl’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Mücadele Birliği Platformu Taksim’de

Yoğun polis ablukasına rağmen Cumhuriyet Caddesi Taksim Meydanı girişine kadar gelmeyi başaran Mücadele Birliği Platformu üyeleri “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart açarak “Yaşasın 1 Mayıs – Biji Yek Gulan” sloganları attı.

Mücadele Birliği imzalı pankart açan Nurten Karahancı, Ezgi Karahancı, Gamze Nihal İyidoğan, Tuğba Acar, ve muhabirler Özlem Oral, Burak Öztemel polisin faşist müdahalesi ile gözaltına alındı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir