ANA SAYFA / DKB / İşçi sınıfının mücadele günü 1 Mayıs ara bölgede kutlanacak

İşçi sınıfının mücadele günü 1 Mayıs ara bölgede kutlanacak

İşçi sınıfının mücadele günü 1 Mayıs dolayısı ile bu yıl da ara bölgede ortak etkinlik düzenlenecek. Devrimci gruplar Lefkoşa Otobüs Terminali’nde buluşup kortej oluşturacak.

Saat 18.00’de Lefkoşa Kuğulu Park’ta oluşturulacak olan sendika, dernek ve partiler kortejleri etkinliğin düzenleneceği Ledra Palace’daki ara bölgeye yürüyüş yapılacak. Burada Kıbrıs’ın güneyinden de sendika ve örgütlerin katılımıyla ortak bir miting düzenlenecek.

Devrimci Komünist Birlik ve Kıbrıs Devrimci Gençlik’in çağrısı ile Lefkoşa Otobüs Terminali’nde saat 17:30’da toplanacak olan devrimci gruplar ise oluşturacakları ortak kortej ile kuzeydeki örgütlerin buluşma yeri olan Girne Kapısı yanındaki Kuğulu Park’a yürüyüş gerçekleştirecek.

DKB ve KDG tüm devrimci, komünistleri orak çekiçli kızıl bayrak altında birlikte yürümeye çağırırken, emperyalist kapitalizmin büyük bir kriz yaşadığına, plansız ve sözde serbest piyasacılığa dayanan bu düzenin, büyük sermaye gruplarının kar odaklı üretimleri ve birbirleri arasındaki rekabetleri sonucunda her geçen gün daha büyük kitleleri açlığa ve yoksulluğa mahkum ettiğine dikkat çekildi.

“Ne dünyada ne de ülkemizin her iki yarısındaki yönetenler artık yönetemiyorlar! Mülksüzleştirenlerin mülksüzleştirilmesi ve sınıfsız, sömürüsüz bir düzen için mücadelenin zorunluluğu her geçen gün daha da kendini gösteriyor.” denilen çağrıda şu ifadelere yer verildi:

“Şimdi ezilenlerin cesaretle öne çıkmasının zamanıdır! Şimdi sömürülenlerin sömürenlere karşı saflarını sıklaştırma ve devrimci mücadeleye atılma zamanıdır! Büyük bir devrimci fırtına birikiyor ufukta, o fırtına ile söküp atabilmek için sömürenlerin çürümüş düzenini, şimdi devrimci saflarda örgütlenme ve gelmekte olana hazırlanma zamanıdır! Yaşasın işçilerin, emekçilerin mücadele günü 1 Mayıs! Yaşasın halkların birliği, ortak devrim mücadelesi!”

DKB ve KDG’nin yaptığı çağrıda ayrıca 1 Mayıs etkinliğinin Ledra Palace’daki ara bölgede gerçekleştirileceğine dikkat çekilerek, ara bölgeye geçmek için herkesin yanında kimlik ve pasaport bulundurması gerektiğinin altı çizilerek etkinliğe katılacak yabancı uyruklu öğrencilerin güncel öğrenci belgelerini de getirmeleri yönünde uyarıda bulunuldu.

Tertip Komitesi adına yazılı açıklama yapan Hasan Felek ise “Ekonomik kriz günlerinde, gittikçe yoksullaştığımız, iş cinayetlerinde öldüğümüz, sendikasız çalışma koşullarında her gün daha çok sömürüldüğümüz,  fikir ve ifade özgürlüğü anlamında demokratik kültürümüze saldırılarda bulunulduğu ve Kıbrıs’ta barışın egemen güçlerin çıkarları doğrultusunda sürekli ertelendiği bir dönemde, Kıbrıs’ta yaşayan tüm kesimleri farklılıklarıyla birlikte 1 Mayıs yürüyüşüne çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünya Sendikalar Federasyonu’na üye (DEV-İŞ, KTÖS, KTOEÖS, KOOP-SEN, KTAMS, DAÜ-SEN ve PEO) sendikaların çağrısıyla düzenlenecek etkinlikte ayrıca Lefkoşa Belediyesi Orkestrası eşliğinde Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum müzisyenler sahne alacak.

Ayrıca kontrol

Reformizmin ayak oyunları ve sömürge seçimlerine bakışları(*)

Sırtımızda, tüm varlığıyla işgal edip oturan ve ülkemizin kuzeyini yöneten TC egemenlerine; “Ankara, elini yakamızdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir