ANA SAYFA / DÜNYA / Yarım asırlık kara çalma, ama ona duyulan sevgi bitmiyor!

Yarım asırlık kara çalma, ama ona duyulan sevgi bitmiyor!

Yarım asırlık anti-komünist propaganda merkezli kara çalmalara rağmen, o hala daha ezilen, sömürülen halkların sevgisini taşımaya devam ediyor.

Rusya’da bulunan bağımsız Levada Center Pollster araştırma merkezinin yaptığı son araştırma Ruslar içinde Sovyet lideri Josef Stalin’in ülke tarihinde olumlu bir rol oynadığını düşünenlerin oranının yüzde 70’lik rekor bir seviyeye ulaştığı görülüyor.

1953 yılında hayatını kaybetmesi ile birlikte iktidarı ele geçiren revizyonistlerin başlattıkları Stalin karşıtı kampanya, ABD destekli anti-komünist propaganda merkezlerinin türettikleri onlarca temelsiz hikaye ve kara çalmaya rağmen, bizzat Stalin döneminden bire bir etkilenen Rusya halkının ona duydugları sevgi ve saygıyı yok edemediler.

Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte eski Sovyet arşivlerinin açılması, sosyalizm düşmanlarında Stalin karşıtı bilgilerin ortaya çıkacağı ve onun üzerinden sosyalist düşünceye karşı yürüttükleri anti-propaganda için dayanak elde edecekleri yönünde büyük bir umut doğurmuştu. Ancak arşivlerin açılması ve dahası sadece sosyalizm karşıtı az sayıdaki araştırmacıya bu arşivleri inceleme izni verilmesine rağmen umulanın aksine, Stalin dönemi ile ilgili üretilen hikayelerin ne kadar gerçek dışı oldukları ortaya çıkmaya başladı. Çünkü yapılan araştırmalarda, yarım asır boyunca büyük bütçe destekleri ile Stalin’e yönelik yaratılan “despot” “gaddar” “anti-demokrat” gibi imajları desteklmek yerine, tersine Stalin dönemindeki politikaların doğruluğu ve haklılığı yönünde bilgilen ortaya çıkmaya başladı. İşte bu gelişmelere bağlı özellikle 2000’li yıllarla birlikte Rusya halkının Stalin’e duyduğu sevgi ve saygı artmaya, uzun uğraşlar sonucunda, bizzat içten karşı-devrimci politikalar sayesinde yıkıma uğratılan Stalin dönemindeki sosyalist düzene özlem yükselmeye başladı. Öyle ki son yapılan bağımsız araştırmalar bu oranların halkın ezici çoğunluğuna ulaştığını gösteriyor.

Bu durum Sovyetler Birliği’nin birikimlerinin üzerine yeni bir despot sömürü düzeni kuran Rusya egemenlerini de telaşlandırıyor. Bir yandan Stalin ve sosyalizme karşı kara çalmalara devam ederken, diğer yandan da Sovyetler Briliği’nin yarattığı tarihsel mirasa sahip çıkmaya, bunu kendi propagandalarına malzeme yapmaya çalışıyorlar.

21-27 Mart tarihleri arasında, 1.600 katılımcı ile yapılan son araştırmaya bakıldığında katılımcıların yüzde yetmişinin, Stalin’in Rusya için olumlu bir rol oynadığını söylediği görülüyor. Bu oran 2016’da yüzde 54 olarak gerçekleşmişti. Dahası 2016’daki araştırmada Stalin’in rolünü olumsuz olarak görenlerin oranı yüzde 32 iken, bu oran bugün yüzde 19’lara gerilemiş durumda.

Bilimler Akademisi sosyolog Leonty Byzov ise bu durumu “Stalin haksız, zalim ve insanlara önem vermeyen birisi imajının yerine, adaletin sembolü ve mevcut hükümete alternatif olarak algılanmaya başlandı” şeklinde yorumluyor.

Ayrıca kontrol

İşçi sınıfı mücadele tarihi: Koektif Aksiyon

Türkiye’de 15-16 1970’de gerçekleşen işçi eylemlerinin 50. yıl dönümünde Volkan Yaraşır’ın çalışması “İşçi sınıfı mücadele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir