ANA SAYFA / HABERLER / ODTÜ’lüler haykırdı: “Devrim’siz Şenlik Olmaz!”

ODTÜ’lüler haykırdı: “Devrim’siz Şenlik Olmaz!”

ODTÜ ile bütünleşmiş etkinliklerden birisi olan ODTÜ Bahar Şenlikleri, Rektörlük tarafından yaptırılmak istenmeyince, “Şenliğine Sahip Çık” şiarıyla seslerini yükseltmişlerdi.

Gerici ODTÜ yönetimi, yıllardır öğrencilerin sesini kesmek için önüne gelen her fırsatı kullanmıştı. Bu defa da öğrencilerin her yıl düzenlediği ve gelenekselleşmiş ODTÜ Şenlikleri’nin “maddi olanaksızlıklar yüzünden yapılamayacağını” e-posta göndererek duyurmuştu. Haberin yayılmasının ardından “Şenliğine Sahip Çık” diyen müzisyenler, tiyatrocular, stand upcılar ardı ardına açıklamalar yapıp hiçbir ücret almadan şenlikte sahne alabileceklerini açıkladılar. En son olarak da İnşaat İşçileri Sendikası’ndan işçiler, şenlik için gerekli sahneleri gelip kurabileceklerini söyledi.

Gerici ODTÜ yönetimi karşısındaki bu dayanışma ve irade rektörlüğe geri adım attırdı. Bu defa da çimlerin ezilmesi, çevre temizliği, traktör ihtiyacı vb gerekçelerle şenliğin Devrim Stadyumu dışında, otopark alanında yapılabileceği söylendi.

Bunu kabul etmeyen ODTÜ’lüler, “Devrim’siz Şenlik Olmaz” diyerek şenliği Devrim Stadyumu’nda yapacaklarını söyleyerek, dün 13.30’da Rektörlük önünde toplandı.

Binlerce öğrenci, pankartları ve sloganları ile mesai bitimine kadar Rektörlük önünde bekledi.

ODTÜ öğrencileri adına yapılan ortak açıklamada, “Bizler yaratmaya çalıştığınız karanlığın karşısındayız, bizler rengarengiz. Tüm Türkiye’ye, diğer üniversitelere, umuduz, bilinciz, ışığız, aydınlığız. Biz ODTÜ’yüz, ODTÜ Öğrencileriyiz. Biz, bu okulun gerçek sahipleriyiz. Bizler şenliğimiz için, kapatılan medya topluluğu için, evrim konferansımız için, mezuniyet yürüyüşündeki pankart sansürleri için, sebepsiz yere tutuklanan arkadaşlarımız için, toplulukların saymakla bitmeyecek sorunları için, ihmalleriniz yüzünden kaybettiğimiz arkadaşlarımız için buradayız. Biz bugün yalnızca Devrim’i geri almak için değil, bizim olanı geri almak için buradayız, kültürümüz için buradayız, bir aradayız. Bahanelerinize, imkansızlıklarınıza, olanaksızlıklarınıza inanmıyoruz. Şenliği rektörlük olanaksızlıklarıyla yapamıyoruz algısını yıkmak için buradayız, şenlik yönetimin ürünü değil, öğrencinin üretimidir” dediler ve ODTÜ ruhunu sürdürmek için Devrim Stadyumu’nu almak için burada olduklarını söylediler.

Ayrıca kontrol

İşçi sınıfı mücadele tarihi: Koektif Aksiyon

Türkiye’de 15-16 1970’de gerçekleşen işçi eylemlerinin 50. yıl dönümünde Volkan Yaraşır’ın çalışması “İşçi sınıfı mücadele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir