ANA SAYFA / DÜNYA / Cezayir’de de halk ayaklanması yükseliyor…

Cezayir’de de halk ayaklanması yükseliyor…

Sudan’ın ardından Cezayir’de de baskıcı rejime karşı halk sokakta. Cezayir’de Abdulaziz Buteflika’nın istifasından sonra kurulan geçiş dönemi yönetimine karşı da eylemler sürüyor.

Cezayir’de halkın eylemleri karşısında 20 yıllık diktatör Abdulaziz Buteflika 2 Nisan’da istifa etmişti. Buteflika’nın istifası dışında yönetimde hiçbir değişiklik olmamış, sadece cumhurbaşkanlığı seçimi için 4 Temmuz tarihi verilmişti.

Bundan kaynaklı ülkede kitlesel protestolar devam ediyor. 12 Nisan Cuma günü de yine yüz binler sokaktaydı.

Cezayir halkı “güç” diye isimlendirdikleri, ordu, siyaset, bürokrasi ve iş dünyasının oluşturduğu devlet yönetimine karşı tepkilerini gösterdi. Eylemlerde Buteflika döneminden kalma tüm isimlerin görevden alınması için “Hepsini temizleyin” sloganları atıldı.

Öte yandan dün de Fransa ve İngiltere’nin başkentlerinde Cezayirli göçmenler sokağa çıktı. Londra’da ve Paris’te yapılan eylemlerde, yönetimin istifa etmesi, eski rejimin yıkılması ve özgürlük şiarları haykırıldı.

Ayrıca kontrol

İşçi sınıfı mücadele tarihi: Koektif Aksiyon

Türkiye’de 15-16 1970’de gerçekleşen işçi eylemlerinin 50. yıl dönümünde Volkan Yaraşır’ın çalışması “İşçi sınıfı mücadele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir