ANA SAYFA / HABERLER / Türkiye’de seçim sonuçlarını sandıklar değil AKP belirliyor!

Türkiye’de seçim sonuçlarını sandıklar değil AKP belirliyor!

Faşist bir diktatörlüğe dönüşen Türkiye’de 31 Mart’ta yapılan anti-demokratik seçimler sonrası burjuva demokrasisinin son kırıntıları da ortadan kaldırılıyor.

YSK, AKP’nin itiraz ettiği bazı belediyelere ilişkin, “KHK ile ihraç edilen belediye başkanlarına mazbata verilmeyeceği” kararına vardı.

AKP-MHP koalisyonu yerel seçim sonuçlarına tahammülsüzlüğünü sürdürürken, HDP’nin kazandığı belediyelere yönelik saldırılara bir yenisi eklendi.

YSK, AKP’den yapılan, “KHK’lı adayların belediye başkanı olamayacağı” yönündeki itirazları kabul etti ve itiraz edilen belediyelerde KHK ile ihraç edilmiş adaylara mazbata verilmeyeceği kararını açıkladı. AKP’nin adaylarının lehine verilen bu kararla YSK, HDP adaylarının belediye başkanlığı kazandığı ilçelerde, 2. sıradaki AKP’li adaylara mazbata verecek.

KHK ile ihraç edilen ve HDP’li başkan adaylarının seçildiği belediyeler arasında, Diyarbakır’ın Bağlar, Van’ın Tuşba, Edremit, Çaldıran, Erzurum’un Tekman ilçeleri ve Kars Digor’a bağlı Dağpınar beldesinin bulunduğu bildirildi.

HDP Genel Merkezi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise YSK’nın KHK ile ihraç edilen adayları “seçilme yeterliliği var” diye kabul ederek “tuzak kurduğu” ifade edildi. Açıklamada, “YSK bu kararıyla yeni dönemin kayyım atayanı rolüne soyunmuştur” denildi.

KHK ile ihraç edilmiş olan, seçilmiş belediye eşbaşkanları da YSK’nın kararına tepki göstererek “Verilen karar siyasidir” vurgusu yaparak YSK’nın dinci-faşist iktidarın çıkarına aldığı hukuksuz kararı teşhir etti.

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir