ANA SAYFA / HABERLER / Türkiye ekonomik krizi daha da derinleşecek!

Türkiye ekonomik krizi daha da derinleşecek!

IMF’nin güncellediği Türkiye ekonomisine dair tahminleri, krizin derinleşeceğine işaret etti.

Yıl sonunda işsizlik yüzde 12,7’ye, ortalama enflasyon yüzde 17,5’e yükseltildi, ekonomik büyüme tahmini yüzde 0,4’ten, yüzde 2,5 küçülme olarak değiştirildi.

Türkiye kapitalizminin krizinin derinleşeceği ekonomik göstergelere yansırken, Uluslararası Para Fonu (IMF) da 2019 yılı tahminlerini güncelledi.

IMF’nin “2019 Yılı Bahar Dönemi Dünya Ekonomik Görünüm Raporu”nda yer verilen Türkiye’ye dair tahminler de krizin derinleşeceğine işaret etti.

Ülke ekonomisine dair değerlendirmenin de yer aldığı raporda, geçtiğimiz yıl IMF’nin beklentilerine uygun açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) üzerinde duruldu. Programın krize ilişkin bir çerçeve sunduğu ifade edilirken, “Oluşturulan bu çerçeveye karşın makroekonomik istikrarın korunması için geniş kapsamlı ve güvenilir bir politika karışımına ihtiyaç var” denildi. Ayrıca, “kamu-özel işbirliği” projelerine de değinilen raporda, proje harcamalarının rasyonalleştirilmesi ve şeffaflık vurguları yapıldı.

Türkiye ekonomisine dair tahminlerin güncellendiği raporda, 2019 yılı büyüme tahmini, ‘yüzde 0,4 büyüme’den, yüzde 2,5’lik küçülme olarak güncellendi. 2020 için büyüme beklentisinin yüzde 2,6’dan yüzde 2,5’e düşürüldüğü raporda, iç talepte toparlanma olmasıyla birlikte büyümenin yüzde 3,5’e ulaşabileceği ileri sürüldü.

IMF, işsizlik ve enflasyonda da krizin etkilerinin derinleşeceği öngörüsünde bulundu. İşsizlik oranı 2019 yılı için yüzde 12,3’ten 12,7’ye yükseltilirken, 2020 yılı tahmini yüzde 11,4 oldu.

2019 yılı ortalama enflasyonu tahmini yüzde 16,7’den yüzde 17,5’e çıkarıldı, 2020 için yüzde 14,1 tahmini yapıldı. Bununla birlikte 2019 yıl sonu enflasyonun yüzde 15,5 olacağı tahmininde değişikliğe gidilmedi, 2020 sonu tahmini de yüzde 14 oldu.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir