ANA SAYFA / DÜNYA / ‘Sarı Yelekliler’ taban örgütlenmesini geliştiriyor!

‘Sarı Yelekliler’ taban örgütlenmesini geliştiriyor!

Sarı Yelekliler’in ikinci genel kurulundan mücadele kararlılığı, radikallik ve taban örgütüne dayalı demokrasi isteği yansıdı.

Kızıl Bayrak gazetesinin haberine göre Sarı Yelekliler 5-6 ve 7 Nisan günü Fransa’nın dört bir yanından gelen 800 delegenin katılımıyla ikinci genel kurul toplantısını gerçekleştirdi. Üç gün süren genel kurul toplantısından hareketin kararlılığı, radikalliği ve lider olmadan taban örgütlülüğüne dayalı demokrasi isteği yansıdı. Küresel bir dönüşüm arzusu için küresel sistemle mücadele etmenin bilincinde, kapitalizmi terk etmenin gerekliliğinin düşünüldüğü açıklandı.

İlk genel kurulunu 27 Ocak’ta Commercy’de 200 delegenin katılımıyla gerçekleştiren Sarı Yelekliler, ikincisi için iki yüz yerel gruptan olşan 800 delegenin katılımıyla Brötanya bölgesi liman şehri Saint Nazair’de toplandı. Genel kurul, aylardır sarı yelekliler tarafından işgal edilmiş, daha önce işsizlik bürosu olan sonrasında “Halk Evi”ne çevrilen yerde gerçekleştirdi. Üç günlük çalışmanın sonunda alınan kararların yerel meclislerde oylamaya sunulacağı belirtilerek tüm halka hitap edildiği açıklandı.

Toplantının ardından açıklanan bildiride, ağırlaşan yaşam koşullarında Macron ve hükümetinin baskıcı yasalar ile hak ve özgürlükleri de tahrip ettiği ifade edildi. Mücadelenin yükseldiği belirtilerek 5 aydır döner kavşaklarda, otoyollarda, parkinglerde meydanlarda sokaklarda ve yerel meclislerde Fransa’nın her yerinde her türlü eşitsizliğe, adaletsizliğe ve ayrımcılığa karşı dayanışma ve onur için mücadele edildiği vurgulandı. Hükümetin Sarı Yelekliler ve diğer mücadele hareketlerine cevap olarak “panik içinde otoriter sapmaya gittiği” ifade edilirken, hükümetin ayrıcalıklı bir avuç azınlığa hizmet eden (Grande Debat Nationale) Büyük Ulusal Tartışma maskaralığına karşı Sarı Yelekliler’in doğrudan demokrasi biçimlerini ortaya koydukları açıklandı.

Genel olarak ücretlerin arttırılması, emekli aylığının ve sosyal asgari ödeneklerin yanı sıra herkes için kamu hizmeti talep edildi. Mücadele ve dayanışmanın özellikle yoksulluk sınırının altında yaşayan dokuz milyon insan için olduğu belirtilerek çevresel acil durumun farkındalığı belirtildi. Dünyanın sonu, ayın sonu, aynı mantık, aynı mücadele olduğu açıklandı.

Eylemlerde tutuklananların serbest bırakılması talep edilerek soruşturmaların ve cezaların iptali talep edildi.

Mali, ekolojik, demokratik taleplerin toplumsal kazanımı için mücadelenin büyütülmesi ve eylem birliği gerekliliğine işaret edilerek “Küresel bir sisteme karşı savaşmamız gerektiğinin farkında olarak, kapitalizmden ayrılmanın gerekli olacağını düşünüyoruz. Her seviyede hep birlikte inşa edeceğiz” denilen açıklama “Yaşasın halk için halkın yönetimi!” diye bitirildi.

Fransa’da yeni eylem çağrısı

Demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve politik partilerden oluşan 50 civarında kurum baskıcı yasalara ve yasaklara karşı “kırıcılar karşıtı yasa”nın (loi anti casseur) kaldırılması, baskının sona ermesi, temel hak ve özgürlükleri yasaklayan yasaların geri çekilmesi ve hukukun üstünlüğünü yeniden oluşturmak için 13 Nisan Cumartesi günü Fransa genelinde sokağa eyleme çağırıyor.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir