ANA SAYFA / HABERLER / TAŞEL’de uyarı grevi

TAŞEL’de uyarı grevi

TAŞEL’de örgütlü Dev-İş, işverenin sendika düşmanı yaklaşımlarına karşı bugün 15:00 ile 16:00 saatleri arasında bir saatlik uyarı grevi gerçekleştirdi.

Geçmişte de çalışanların yasal haklarını kullanarak sendikalaşması üzerine sendika üyesi işçileri işten atan TAŞEL yönetimi, işyerindeki sendikalaşmayı ortadan kaldırmak için her yola baş vuruyor.

Devrimci işçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ)’e bağlı EMEK-İŞ Sendikası’nın örgütlü olduğu işyeri %33 kamu iştiraki olarak çalışmakta. TAŞEL Yönetimi ise işyerinde oluşturulan sendikal örgütlülüğü bir türlü hazmedememekte ve oluşturulan örgütlü yapıyı dağıtmak için elinden gelen çabayı göstermekte.

Geçmişte TAŞEL Ltd’de çalışan 4 emekçi sendikal örgütlülüğü tercih etmesi nedeni ile işlerine son verilmiş, örgütlü diğer emekçilerin iş arkadaşlarına sahip çıkmak için başlattığı direniş karşısında, bu kez de tüm çalışanların işine son vermiş, ancak çalışanların gösterdiği birliktelik ve kararlı mücadele ile 37 günlük grev karşısında işveren geri adım atarak toplu sözleşme düzenine geri dönmek zorunda kalmıştı.

Konu ile ilgili grevin başlamasından önce bir yazılı açıklama yapan Dev-İş, TAŞEL Ltd yönetiminin, sendikal örgütlülüğü dağıtma çabasından asla vazgeçmediği ve yapılan yeni istihdamlara müdür adı vererek sendikaya üye olmalarının önünü kapatmaya çalışıldığı bildirildi. Yapılan bu hamlenin yasal dayanağı olmadığı belirtilen açıklamada, çalışanların yine sendikaya üye olmayı tercih ettikleri, yönetiminse bu sefer farklı bir strateji izleyerek, sendika üyesi olan çalışanların hale hazırda yapıyor olduğu görevleri elinden alınarak adeta kadro fazlası durumuna getirildiği ve bu yolla gözdağı vermeye çalışıldığına dikkat çekildi.

Açıklamada “Bugün itibarı ile sendikasız olarak çalıştırdığı personele toplamda %72.5 maaş artışı verirken, fabrikanın belkemiği sendikalı emekçilere ise 0 artış öngörmektedir. EMEK-İŞ Sendikası olarak tabiî ki hiçbir emekçinin aldığı zammın tek bir kuruşuna itirazımız yoktur fakat atılan bu adım iyi niyetten yoksun, sendikalı çalışanlara verilen bir mesajdır. Sendikal örgütlülüğe karşı sürdürülen mücadelenin bir parçası ve Toplu İş Sözleşmesini hiçleştirme çabasıdır.” ifadelerine yer verildi.

“Bu anlamda, Sendikamız EMEK-İŞ ve TAŞEL Ltd’de örgütlü üyeleri durumun son derece farkındadır.” denilen açıklamada adaletten yoksun, atılan bu kötü niyetli adımın gözden geçirilerek, adil bir Toplu İş Sözleşmesi oluşturulması adına bugün, saat 15:00 – 16:00 saatleri arasında uyarı grevini yapılacağı duyuruldu.

Ayrıca kontrol

DKB’den tüm devrimci komünistlere çağrı! / Καλέστε από το DKB σε όλους τους επαναστατικούς κομμουνιστές! / Call from DKB to all revolutionary communists!

Greek and English text below… DKB tüm devrimci komünistleri güçlerini birleştirmeye ve giderek yaklaşan devrimci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir