ANA SAYFA / HABERLER / Kavazoğlu ve Mişaulis mezarları başında anıldı

Kavazoğlu ve Mişaulis mezarları başında anıldı

TMT tetikçileri tarafından katledilişlerinin 54’inci yıl dönümünde  Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis dün (7 Nisan) mezarları başında düzenlenen düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Kavazoğlu ve Mişaulis’in anılması etkinliklerine yüzlerce Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum katıldı.

Devrimci Komünist Birlik üyeleri de önce Kostas Mişaulis’in mezarını ziyaret ederek çelenk bıraktı ardından da Derviş Ali Kavazoğlu’nun TMT tetikçileri tarafından pusuya düşürülerek katledildiği ve mezarının bulunduğu Dali köyündeki yürüyüş ve anma etkinliğine katıldı.

Öte yandan Devrimci Komünist Birlik ve Kıbrıs Devrimci Gençlik 12 Nisan Cuma akşamı Koyu Kırmızı Kitap Cafe’de Kavazoğlu ve Mişaulis’i anma etkinliği düzenliyor. Etkinlikte panel, söyleşi, şiir ve müzik dinletisi gerçekleştirilecek. Saat 20:00’de gerçekleştirilecek olan etkinlik ilgi duyan herkese açık.

Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis kimdir?

Biri Kıbrıslı Türk, diğeri Kıbrıslı Rum. Bu iki yiğit, Kıbrıs işçi sınıfı önderi, ülkemizde şovenizmin doruğa çıktığı dönemlerde işçi hakları ve Kıbrıs’ta barış mücadelesinden hiç geri adım atmadılar. Sürekli birlikte şovenizme karşı kavga ettiler.

11 Nisan 1965’te faaliyetlerini sürdürdükleri bir anda Goşi köyü yakınlarında aynı araç içinde TMT tetikçilerinin faşist kurşunlarına hedef oldular. Hayatlarını işçi sınıfının kurtuluşu ve Kıbrıs’ta barış yoluna adayan bu iki cesur yürek, Güney Kıbrıs’ta bulunan mezarları başında her sene kitlesel bir şekilde törenle anılıyorlar.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir