ANA SAYFA / HABERLER / Limasol otobüs söförleri bir kez daha grevde!

Limasol otobüs söförleri bir kez daha grevde!

Daha önce de sorunlarına dikkat çekmek için greve giden Limasol otobüs şirketi Emel şöförleri dün sabahtan itibaren süresiz greve başladı.

Devrim Temizler Özel – İşçiler ve örgütlü oldukları sendikalar, yaşadıkları sorunları protesto etmek için Limasol’daki eski hastane yakınında toplandılar. Sendikalar, işçilerin Mart ayındaki maaşlarının ödenmemesi üzerine grev kararı aldıklarını açıkladırlar.

Emel çalışanları ise, Mart maaşı ödense bile, mali kriz nedeniyle 2014’ten bu yana ödenmeyen kazanılmış hakları ödenene kadar grev kararını iptal etmeyeceklerini söylediler.

PEO’ya bağlı SEGDAMELIN Aendikası Bölge Sekreteri Christos Christofi, geçen haftaki genel kurul toplantısında Emel çalışanlarının geçmişten gelen ve ödenmeyen kazanılmış haklarının bir kısmının ödenmesini öngören bir anlaşmayı reddettiğini belirtti.

Christofi yaptığı açıklamada, yaşanan soruna mart ayı maaşlarının ödenmemesi durumunun da eklendiğini söyledi.

Grev alanında konuşan SEK’e bağlı OMEPEGE Sendikası Bölge Sekreteri Yiannis Tsouris ise yaptığı açıklamada “Ne yazık ki bir kez daha, grev yoluyla, yolunda gitmeyen noktalara dikkat ekmek zorunda kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, Emel çalışanlarının süresiz grev kararından dolayı yaşadığı tedirginliği gizleyemeyerek, olası çözümlerin yeniden tartışılabilmesi için çalışanların müzakere masasına geri dönmelerini istedi.

Diğer taraftan benzer bir süreç Lefkoşa ve Larnaka otobüs şirketlerinde de yaşanıyor. Lefkoşa ve Larnaka otobüs şöförleri de, Emel şöförleri gibi greve gidecekleri yönünde açıklamada bulunmuşlardı. Ancak ilgili şirketlerin çalışanların maaşlarını önümüzdeki Salı gününe kadar ödeyecekleri tahüdü vermesi nedeniyle planlanan gren askıya alındı. Ancak tahütte bulunan şirketlerin bunu yerine getirip getirmeyeceği henüz kesin değil. Buna bağlı olarak önümüzdeki günlerde Lefkoşa ve Larnaka’da da grev olasılığı bulunuyor.

Limasol’daki durum Lefkoşa ve Larnaka’ya göre çözülmesi daha zor bir yapıda. Çünkü sorunlar çok daha önceye dayanıyor. Bu nedenle işçiler biriken sorunlar köklü bir çözüme ulaşılıncaya kadar grevlerini sürdürmekte kararlılar.

İşçilerin bu kararlılığını kırmak için farklı çevreler de devreye sokulmaya çalışılıyor. İlgili otobüs şirketinin kamu okullarının öğrenci taşımacılığını da yapması nedeni ile öğrenci aileleri adına yapılan açıklamlar ile “önümüzdeki günlerde sınavlara girecek olan öğrencilerin mağdur olacakları” gerekçesi ile grevin sona erdirilmesi talep ediliyor. Ancak bu konuda en büyük sorumluluk sahibi olan Eğitim Bakanlığı geçmiş yıllarda öğrenci taşımacılığı yapan altı büyük firmaya ödeme yapmak için ayrılan bütçede ciddi bir kesintiye gitmişti.

Ayrıca kontrol

Fransa: Çarklar durmuyor, önlem alınmıyor, işçiler birer birer ölüyor

Fransa’da sağlıkçıların ardından “ikinci sıra işler” olarak adlandırılan sektörlerdeki işçilerden birer birer ölüm haberleri geliyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir