ANA SAYFA / HABERLER / Türkiye en hileli seçimlerinden birini yaşıyor…

Türkiye en hileli seçimlerinden birini yaşıyor…

Türkiye’de 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanma işlemleri hile ve usulsüzlüklerle başladı. İktidardaki AKP, seçimleri kazanmak için her türlü yola baş vuracağını, dahası kaybettiği yerlere yeniden kayyumlar atacağını açıkça belli etmişti.

Şuana kadar yaşanan ve basına yansıyan seçim yolsuzluklarından bazıları şöyle:

Adana Sarıçam’a bağlı Çınarlı Mahallesi’nde 1058 ve 1059 numaralı sandıklarda seçmen listesinin CHP’ye gönderilen listeyle uyuşmadığı bildirildi.

Malatya Pütürge ilçesinde sandık müşahitleri arasında silahlı kavga çıktı. AKP’li adayın yakınlarının saldırısı üzerine çıktığı ifade edilen kavgada, Saadet Partisi’nin müşahitleri oldukları belirtilen Hasan Aktaş ve İlyas Aktaş isimli baba-oğul yaşamını yitirdi, bir kişi yaralandı.

Şırnak Beytülşebap’ta resmi görevli olmayan askerler üniformalı olarak oy kullanmak istedi. Bunun üzerine askerler üniformalarını çıkararak oy kullandı.

31 Mart 2019 yerel seçimleri, son yıllarda ayyuka çıkan hileli ve usulsüz oy kullanma işlemleriyle başladı. Seçmen kaydı taşınan kolluk güçlerinin gerekli evrakları göstermeden oy kullandığı görülürken, açık oy kullanma, bu yönde tehditler gibi pek çok usulsüzlük su yüzüne çıktı.

Urfa’nın Halfeti ilçesinde seçmen kaydı taşınan 3 bin 187 kişinin de oy kullanmaya başladığı ifade edilirken, Halfeti Anadolu Lisesi’nde Mersin’den getirilen çevik kuvvet polislerinin oy kullandığı kaydedildi. Devlet memurlarının kendi kayıtlı oldukları yer dışındaki bir yerde oy kullanmaları durumunda yanlarında bulundurmaları gereken resmi belgenin Halfeti’deki polislerde olmadığına dikkat çekildi. Ayrıca ilçede beledeyiye atanan kayyım Şeref Albayrak’ın, HDP’li sandık görevlilerini ve müşahitleri sandık başlarından uzaklaştırmaya çalıştığı ifade edildi.

Halfeti’nin kırsalında bulunan Hilallı’daki bir okulda açık oy kullanıldığı belirtilirken, buna müdahale eden HDP’li sandık görevlilerinin kolluk güçleri ve AKP’li sandık görevlilerince engellenmeye çalışıldığı bildirildi. Oy verme işleminin durduğu okulda, tartışmanın sürdüğü kaydedildi.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Köprü (Koperî) Mahallesi’ndeki oy kullanma işlemleri öncesinde köydeki seçmenlerin açık oy kullanma dayatmasına maruz kaldığı belirtildi. Köydeki karakol komutanının baskısına maruz kaldıklarını söyleyen sandık görevlisi, komutanın, kimsenin sandık başına gelmesini istemediğini, kendisinin seçmenler yerine oy kullanacağını söylediğini aktardı.

Dersim’de Ovacık ve Hozat’ta usulsüz oy kullanma işlemleri tespit edildi. soL’un haberine göre, Ovacık’taki Şehit Savcı Murat Uzun İlköğretim Okulu’nda yoğun olarak askerlein oy kullandığı 1003 nolu sandıkta, askerlerden biri oy kabininde telefonla yakalandı. Önce oyu sandığa attırılmadı. AKP adayı Turan Kılıç’ın oğlu olduğu belirlenen kişi TKP’li müşahitin üstüne yürüdü. Müşahitlerin itirazına rağmen bazı sandık kurulu yetkililerince oy sandığa atıldı. Hozat’ta mükerrer oy kullanma girişimi kayıt altına alındı. İlgili tutanaktaki görevli memur, “Kendi görevli olduğu sandık başka okul olmasına rağmen üniformasıyla geliyor ve kendi seçmen kağıdının olduğu sandıkta oy kullanmaya çalışıyor. Görevli olmasına rağmen görev yerini terk edip bunu yapıyor. Bu kendisine görevli kağıdı ile(142 belgesi) tekrar oy kullanma şansı tanıyor” bilgisini verdi.

Öte yandan seçim yasaklarına rağmen birçok yerde seçim afişlerinin ve dev pankartların asılı durduğu bildirilirken, İzmirÇiğli’de AKP’ye ait seçim propaganda aracıyla sandıkların dolaşıldığı görüldü. Tuzla’da da “cumhur ittifakı”nın adayına ait pankartın bir binanın üzerinden indirilmediği göze çarptı.

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Antep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Maraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Dersim, Urfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te saat 07.00’de başlayan oy verme işlemleri saat 16.00’da sona erecek. Diğer illerde saat 08.00’den akşam 17.00’ye kadar oy kullanılabilecek.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir