ANA SAYFA / HABERLER / 47’inci yılında Kızıldere Katliamı…

47’inci yılında Kızıldere Katliamı…

Bugün Türkiye Kızıldere’de “biz buraya dönmeye değil, ölmeye geldik” diyen Mahir Çayan ve 9 THKP-C ve THKO’lu devrimcinin katledilmesinin 47. yılı.

Kızıldere’ye giden süreç şöyle gelişti:

12 Mart 1971 faşist muhtırasının ardından yakalanan Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun (THKO) önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmesini engellemek isteyen Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) ve THKO militanları Ordu’nun Ünye ilçesindeki NATO Radar Üssü’nde görevli iki İngiliz ve biri Kanadalı üç teknisyeni kaçırdı.

Devrimciler rehinelerle birlikte Tokat’ın Niksar ilçesi Kızıldere köyüne geldiler ve köyün muhtarının evine yerleştiler. Devlet güçleri büyük bir güç ve ağır silahlarla 30 Mart sabahı devrimcilerin bulunduğu evi kuşattı.

Yapılan teslim olun çağrılarına evin çatısına çıkan Mahir Çayan: “Biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik” diyerek cevap verdi. Mahir Çayan bu sözleri sarfettikten sonra bulunduğu çatıya makineli tüfeklerle ateş açıldı ve Çayan başına isabet eden bir mermiyle hayatını kaybetti.

Bundan sonra devlet güçleri eve ağır makineli silahlar, havan topları ve roketatarlarla saldırdı. THKP-C ve THKO militanları son nefeslerine kadar direndiler ve katledildiler.

Kızıldere katliamında Mahir Çayan, Hüdai Arıkan, Ahmet Atasoy, Ertan Saruhan, Nihat Yılmaz, Sabahattin Kurt, Cihan Alptekin, Ömer Ayna, Saffet Alp, Sinan Kazım Özüdoğru hayatını kaybetti. Fiziken yok edildiler ancak düşünceleri ve eylemleri milyonlara yol gösterdi. Çocuklara isimleri verildi, adlarına ağıtlar yakıldı..

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir