ANA SAYFA / HABERLER / Batırılan Kooperatif Bankası için kitlesel protesto

Batırılan Kooperatif Bankası için kitlesel protesto

Güney Kıbrıs’ta binlerce kişi 27 Mart Çarşamba akşamı Lefkoşa’daki başkanlık sarayına yürüyerek Kooperatif Bankası’nın (Co-Op) kapatılmasını protesto etti ve sorumlu olanların cezalandırılmasını talep etti.

Devrim Temizler Özel – Protestoda siyasi partiler, öğretmen grupları ve sendikalar da dahil olmak üzere yaklaşık 20 örgüt yer aldı. Göstericiler sloganlar atarak, Maliye Bakanı Harris Georgiades ve Eski kooperatif CEO’su Nicolas Hadjiyiannis’in tutuklanmasını talep eden pankartlar taşıdı.

Ortaöğretim Öğretmenleri Birliği (OELMEK) Başkanı Yiannos Socratous konuşmasında “Bu gece, toplumun tepki gösterdiğini ve Co-Op’nin çöküşünden sorumlu olanların örnek cezasından daha az bir şeyle yetinmeyeceğine dair net bir mesaj gönderiyoruz ” dedi.

Hükümetin, yıllar boyunca çöküşe katkıda bulunan herkesin yargılanması için gerekli süreçlerin derhal başlatmasını talep eden eylemciler, Co-op Bankası’nın batırılmasından dolayı Georgiades’i esas olarak sorumlu tuttuklarını ve ayrıca Hadjiyiannis ve diğerleri tarafından işlenen olası suçlara yönelik de derhal soruşturma başlatılmasını istediler.

Protestocular ayrıca Co-op’nin varlıklarının kooperatif üyelerine iade edilmesini talep ederek, yetkililerin Co-op hareketini canlandırmak için yürütülen çabalara yardımcı olmasını istediler.

Eylemciler adına konuşan Socratous  “Bu, kooperatif fikrini zor zamanlarda inşa edenlere ve bu ülkenin geleceğinin ait olduğu gelecek nesillere çifte ahlaki borçtur” ifadelerini kullandı.

Protestocular adına bir heyet, taleplerini içeren bir metni Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’e iletilmesi için yetkililere verdi.

Çarşamba günükü kabine toplantısından sonra konuşan hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou ise “20 Şubat’ta, ele geçirilen gayrimenkulün büyük bir kısmının üye topluluklar tarafından veya halk için yararlı olan hizmetler tarafından kullanılması için verileceği bir karar alındı” dedi.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir