ANA SAYFA / DÜNYA / Asya ve Avustralya’dan işçi sağlığı haberleri…

Asya ve Avustralya’dan işçi sağlığı haberleri…

Türkiye’de bulunan İSİG Meclisi, Asya Avustralya İşçi Sağlığı haberlerini paylaştı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) tarafından yayınlanan haberleri çevirdi. Nilgün Güngör tarafından çevirisi yapılan haberlerin Mart ayı içerisinde yaşanan olayları kapsayan kısmı şöyle: 2019 başından 16 Mart 2019 tarihine kadar yaşanan olayları kapsıyor.

Endonezya’da göçükte işçiler can verdi

Endonezya’danın Kuzey Sulawesi eyaletinde bulunan bir ruhsatsız altın madeninde 26 Şubat’ta meydana gelen göçükte pek çok madenci mahsur kaldı. Çıplak elle ve el aletleri ile çalışan kurtarma ekipleri 7 işçinin yaşamını yitirdiğini ve çoğu ağır yaralı 19 işçinin kurtarıldığını açıkladılar. 50 işçi ise hala mahsur vaziyette. Endonezya’da ruhsatsız küçük madenlerin sayısı artıyor. Madenciler buralarda toprak kaymaları, göçükler, su baskını ve tehlikeli kimyasallar riski ile boğuşuyor.

Çin’de öncü işçiler tutuklandı

Çin makamları ülkenin güneyindeki Şenzen kentinde üç tanınmış öncü işçiyi tutukladı ve kamu düzenini bozmaktan hapis cezası verdi. Wu Guijun, Zhang Zhiru ve He Yuancheng, halen tutuklu. Jian Hui ve Song Jiahui ise tutuklu fakat henüz ceza almadılar. Cezanın neye ilişkin verildiği ise belirsiz. Ancak ekonominin durgunlaşmasıyla işçi hareketinin yükselmesinden korkan Çin yönetiminin önleyici tedbir olarak bu tutuklamalara başvurduğu biliniyor.

Bangladeş’te işçiler toplusözleşme hakkını kazandı

Bangladeş’te Hollanda merkezli Perfetti Van Melle şekerleme fabrikası işçileri sonunda toplusözleşme hakkını kazandılar. Perfetti Mentos ve Chupa Chups gibi şekerlemeleri üretiyor. İşçiler geçen Kasım ayında sendikada örgütlenip yetki başvurusu yaptılar. Şirket ise işçilere başvuruyu geri çekmeleri için baskı yaptı, sendikacıların işçilere ulaşmasını engelledi. İşçilerin evlerine gidip sendikaya zorla üye yapıldıklarına dair evrak imzalatmaya çalıştı. İşçiler birlik halinde hareket ettiler ve IUF’in başlattığı uluslararası kampanyanın da desteği ile şirketi masaya oturtmayı başardılar.

Samsung meslek hastalığı kurbanlarına tazminat ödemiyor

Samsung ve taşeronları, çalışma koşullarının sebep olduğu 200’den fazla meslek hastalığı için tazminat ödemiyor. Yarı İletken Endüstrisinde İnsan Hakları ve Sağlığı Savunucuları örgütü (SHARPS), 2018 Kasım’ından beri Samsung ve taşeron şirketlerinde çalışan 206 meslek hastalığı kurbanının profilini çıkardı. 2007-2018 yılları arasında 450 işçinin meslek hastalığı kurbanı olduğu belirlenmişti. Mart 2019 itibariyle SHARPS’ın tespit ettiği 616 kurbandan yalnızca 137’si tazminat alabildi. 185’i ise yaşamını yitirdi.

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir