ANA SAYFA / MAKALELER / Yerli sermaye çevrelerinin tedirginliği!

Yerli sermaye çevrelerinin tedirginliği!

Kıbrıs Türk Ticaret Odası “Pahalılığın esas kaynağı kamu harcamalarıdır. Bu konuda önlem alın” diyerek krizin temelindeki sömürgeci işgal yapılanması ve ona bağlı kapitalist üretim ilişkileri olduğunu bir kez daha gizlemeye çalıştı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nda dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Oda Başkanı Turgay Deniz sorunun temeline kamusal harcamaları koyarak, kamunun halk üzerindeki yükünün her geçen gün arttığını savundu. Yani özetle; kamusal harcamaların önemli bir kesimi vergi afları, devlet destekleri gibi sermayenin desteklenmesine ayrılırken, yerel sermaye çevreleri daha da çok ayrıcalıklar talep ediyor.

Deniz konuşmasında “Pahalılığı artıracak yeni fon ve vergilerin geleceği endişesi yaratılıyor. Hükümetinizi, izlemekte olduğu ithalat ve diğer vergilerini artırma politikasını terk etmeye ve pahalılığın esas kaynağı olan kamu harcamaları ve bu harcamalarının finansmanının sağlanması konusunda ciddi önlemler almaya çağırır, pahalılık yaratacak her türlü karardan özenle kaçınılmasını talep ederiz.” ifadelerini kullandı.

Pahalılığın esas kaynağı plansız ekonomi ve üretim araçlarının özel mülküyette olması iken, yerel sermaye çevrelerinin bunun üstünü örtmeye ve hedef şaşırtmaya çalışmaları anlaşılırdır. Çünkü yaşanmakta olan ekonomik kriz işçi, emekçi kitleleri her geçen gün daha da yoksullaştırıyor ve bu yoksullaşma sömürüye dayalı işgal düzenin ile olan çelişkilerini artırıyor. Bu çelişkiler azaltılmadığı ya da temelinden farklı yönlere çarpıtılmadığı durumunda işçi, emekçi kitlelerin sömürgeci işgal düzenine karşı öfkelerinin birikmesi ve günün sonunda patlamalara yol açması kaçınılmazdır. İşte yerel sermaye çevrelerinin rahatını kaçıran ve korkuya kapılarak kendi düzenlerinin üst yapılanması, yani kendi iktidar organları olan devletten tedbir alınmasını talep etmelerinin nedeni budur. Ama bunu yaparken bile kendi düzenlerinin sonucu oluşan krizin bedelini başka kesimlerin üzerine yıkmaya çalışmaktadırlar.

İşçi, emekçi kesimlerin ise krize karşı örgütlenmek ve devrimci mücadeleyi yükselterek demokratik bir halk iktidarının kurulması için seferber olmaktan başka yolları yoktur.

Ayrıca kontrol

Yusuf Alkım – Yine yeniden: Reformizm ve Devrimcilik…

Öncelikle ele alınması gereken reformizm ve devrimciliğin ayrım noktasının ne olduğudur. Belki Bağımsızlık Yolu (BY) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir