ANA SAYFA / HABERLER / TL’de ciddi değer kaybı…

TL’de ciddi değer kaybı…

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Golan Tepelerine ilişkin konuşmasının ardından döviz kuru dün akşam saatlerinde fırladı.

Türkiye kapitalizminin içerisinde bulunduğu açmazlar ve istikrarsızlık, kendisini bir kez daha dövizdeki tırmanış ve esasta da TL’nin döviz karşısındaki değer kayıplarıyla ortaya serdi.

Bir süredir rutin seyirde izleyen fakat seçimler sonrasına ilişkin istikrarsızlık beklentisinin etkisiyle TL’ye karşılık dövize kaçış eğilimi son dönemde öne çıkıyordu. Dünkü Golan gerilimi sonrası bu eğilim apaçık bir şekilde su yüzüne çıktı. 

ABD-Türkiye geriliminin tekrar patlak verme ihtimali, TL ve İstanbul Borsası’nda büyük kayıplara, dolayısıyla da döviz kurlarında tırmanışa yol açtı. Bunun başlıca nedeni de ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri’ne ilişkin açıklamasına Tayyip Erdoğan’ın verdiği yanıtı oldu.

Döviz kurunun yanı sıra faizde de sert yükselişler gerçekleşti. Dün 5,46 ile güne başlayan Dolar/TL kuru 5,8448 seviyesine kadar çıktı. Bugün ise 5,75-5,76 bandında işlem görüyor. Euro/TL is e 6.21’den 6.6116 seviyesine kadar sıçrarken bugün ise 6,51-6,52 bandında seyrediyor.

Borsa İstanbul’da BIST-100 endeksinde kayıplar yüzde 3,45’i, bankacılık endeksinde yüzde 6,64’ü buldu. 10 yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 15,95 seviyesinden yüzde 16,67’ye, iki yıllık gösterge tahvil faizi de yüzde 18,14’ten yüzde 18,58’e yükseldi.

Önceki gün Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin toplantısında ekonomiye güzellemeler dizen damat Berat Albayrak’ın söylemlerinin aksine yaşanan bu durum Türkiye ekonomisinin diken üstünde olduğunun bir teyiti oldu.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir