ANA SAYFA / DKB / Faşizme Karşı Mücadele Günü’nde ortak yürüyüş ve eylem

Faşizme Karşı Mücadele Günü’nde ortak yürüyüş ve eylem

Faşizme ve Irkçılığa Karşı Uluslararası Eylem Günü dolayısı ile 23 Mart Cumartesi (bugün) Lefkoşa’nın güney kesiminde yürüyüş ve eylem gerçekleştirildi. Eyleme Devrimci Komünist Birlik de katılarak bildiri dağıttı.

Saat 11:00’de Lefkoşa’nın güneyindeki OHI(Hayır) Meydanı’nda buluşan örgütler Feneromeni Meydanı’na yürüyerek burada bir miting gerçekleştirdiler. Ülkemizin kuzeyinden hiç bir örgütün katılmadığı eylemde Devrimci Komünist Birlik Yunanca, Türkçe ve İngilizce dilinde hazırlanan “Faşizme Karşı Birleşin” başlıklı bir bildiri dağıttı. Eyleme Güney Kıbrıs’tan ise AKEL, PEO, KISA, İşçi Demokrasisi, Sol Kanat ve Bandiera gibi örgütler destek verdi.

DKB’nin yayınladığı bildiri ise şöyle:

Faşizme karşı birleşin!

21 Mart ırkçılık ve ırk ayrımcılığına karşı bir gündür. Ancak ırkçılığın ve ırk ayrımcılığının ortadan kaldırılması için mücadele bir günlük mücadele değildir. Faşizmin solucanı zaten deliğinden çıktı.

Bunun nedeni ise sadece kapitalizmdir. Sistemin devam eden ekonomik krizleri, yer altında muhafaza edililen insanlık dışı ideolojileri yer yüzüne çıkarıyor. Aşırı sağ tüm dünyada daha aktif hale geliyor ve her geçen gün daha çok zemin kazanıyor! Amerika ve Avrupa’daki sağın siyasi güçleri, duvarlar inşa edip ve sınırlar kurarak mültecileri ve göçmenleri dışarıda tutuyor. Kapitalist ve emperyalist savaşlar insanları mültecileri yapıp fakirleştiriyor, acı çektirip insanlar arasında nefret yayıyor.

Gericilikğe bir adım uzaklıktayız. Faşizm ve ırkçılık toplumun tüm katmanlarına nüfuz etmekte ve popülist politikaları kullanarak insanlık dışı fikirleriyle insanları etkilemektedir. Farklı olan herkese ve her şeye saldırırken, giydikleri demokrasi maskesini ile kendilerini gizlemeye çalışıyorlar. Faşist siyasi örgütler ve güneydeki neo-Nazi ELAM ile kuzeydeki YDP partileri, bilinçsiz gençlerin sempatisini kazanarak, onların zihinlerini nefret söylemleri ile zehirlemekte ve Kıbrıs’ın sosyal ve politik hayatında daha da aktifleşmektedirler. Ülkemizde halk arasında faşizm ve ırkçılık artıyor. Mülteciler ve göçmenler korkunç koşullarda yaşarken devlet kurumları refahları için hiçbir şey yapmıyor. Her gün ırkçı saldırılara maruz kalmakta ve devlet kurumları tarafından hiç bir destek almamaktadırlar.

Yeni Zelanda’da meydana gelen saldırı, sorunun önemini ve faşizme karşı derhal harekete geçme ihtiyacını kanıtlamaktadır. Faşizm katliamlar yaratıyor. Kendisine farklı ya da yabancı görünen kişileri katlediyor. Her şeylerini geride bırakarak mülteci ya da göçmen olanlar, toplama kamplarında yaşamak ya da saatte 2 Euroya çalışmak ve bir bodrumda 30 kişi daha yaşamak için yabancı bir ülkeye gelenlerin düşman olduğunu söylüyorlar. Düşman onlar değil, faşizm ve faşizmin yarattıklarıdır!

Faşizme karşı sadece ilerici, anti-faşist ve devrimciler direnebilir! 

Mültecilerin, göçmenlerin ve sermaye tarafından ezilen her bir insanın sesi olmalıyız. İlgisizlikle hangi maskenin arkasına gizleniyorsa gizlensin, faşizmle savaşmalıyız. 

Tek yol örgütlenmek, kolektif direniş ve ortak devrimci sınıf mücadelesidir. 

Hep birlikte, omuz omuza, yukarıya kalkan yumruklarımızla faşizm yılanının önünde çelikten bir duvar gibi duralım!

Ayrıca kontrol

Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış!

Kurtuluşu sandıkta gösteren sömürgeci ve işbirlikçileri, “amigoları” üzerinden de “kötünün iyisini seçiniz” propagandası ile halkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir