ANA SAYFA / HABERLER / Kürt illeri Newroz alanlarına aktı

Kürt illeri Newroz alanlarına aktı

Başta Diyarbakır (Amed) olmak üzere Türkiye’nin bir çok Kürt ilinde bugün Newroz kutlandı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardıklarına göre; HDP’nin Newroz’u kutladığı bölgeler arasında Aydın, Bodrum, Çanakkale, Şırnak, Diyarbakır, Van, Cizre, Nusaybin, Midyat, Batman, Tatvan, Karakoçan, Suruç, Yüksekova, Antep, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Manisa, Cihanbeyli, Bursa, Hatay, Ağrı, Silopi yer alıyor.

Batman

Batman’da on binlerce kişi, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevinde bulunan DTK Eş Başkanı Leyla Güven ve Nasır Yağız’ın fotoğraflarının bulunduğu tişörtlerle Newroz kutlamasına katıldı.

Bingöl’de engellemeli Newroz

Bingöl’de Newroz kutlaması başlarken, kutlamaya katılmak için kentte gelen sanatçı Mizgin Tahir ve ekibini taşıyan araca ceza kesildi, ekipteki Suriyeli müzisyen Bîlind Şakir’in kente girişine izin verilmedi.

Bingöl’de Newroz kutlaması, Saray Mahallesi’ndeki Sağlık Caddesi’nde binlerce kişinin katılımıyla başlarken, kutlamaya katılmak için kentte gelen sanatçılar engellendi. Diyarbakır’dan Newroz kutlaması için Bingöl’e gelen sanatçı Mizgin Tahir ve ekibi, Genç ilçesinde jandarma kontrol noktasında durdurularak kimlik kontrolünden geçirildi. Tahir’in ekibindeki müzisyen Bîlind Şakir, Suriye uyruklu olduğu için kendisine 707 lira ceza kesilirken, ekibi getiren araca ise bin 450 lira para cezası kesildi.

Diyarbakır Newroz’una Leyla Güven’den mesaj

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018’de tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi ile 2019 Newroz’una damgasını vuran Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Diyarbakır Newroz’una mesaj gönderdi. Leyla Güven’in mesajı öncesi aynı taleple 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç, yüzbinleri selamladı. Milletvekilleri uzun süre “Leyla Güven onurumuzdur”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Zülküf Gezen ölümsüzdür” sloganları eşliğinde alkışlandı.

Uzun süre protokol girişinde alana alınmayan vekiller, Newroz alanından yükselen sloganlar sonucunda alana giriş sağladı. Yüzbinlerin alkış ve sloganları eşliğinde sahneye gelen vekiller halkı selamlaması ardından Leyla Güven’in Kürtçe mesajı, 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ tarafından okundu. Dersim Dağ, “Sizlere Leyla Güven’in, Nasır Yağız’ların, cezaevlerinin direniş selamlarını getirdik” diye başladı.

Sık sık yüzbinlerin alkış ve sloganları ile kesilen Leyla Güven’in Newroz mesajı şöyle:

“Merhaba Amed, merhaba direnişin başkenti… Merhaba fedakar anneler, kahraman gençler. Hepinizi zindanların direniş ruhuyla kucaklıyorum.

Değerli halkımız; Newroz baharın başlangıcıdır, özgürlüğün dirilişidir. Newroz; zindanlarda Mazlum’un haykırışı, Amed Sur’larında Zekiye’nin halayı, Ronahî ve Rahşanların meşalesidir. Newroz; bugün dönemin Mazlum Doğan’ı olan kahraman Zülküf Gezen’dir. Bu nedenle 2019 Newroz’unun adı Zülküf Gezen’dir. Yoldaşlar; Zülküf Gezen direniş hamlesinin şehididir. Zülküf yoldaş direniş hamlesi ile yarınlarımızı aydınlattı. Eylemi önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.

Kahraman halkımız; zafer çok yakındır. Bahar geldi artık. 2019 yılında tecridi kıracağız ve halkımızı özgürleştireceğiz. Bütün dünya halkları iyi bilmelidir ki; tecrit içinde bir yaşamı asla kabul etmeyeceğiz. 2019 yılı direnişimiz ile Kürt ve Kürdistan halkının direniş yılı olacaktır. Bu direniş ruhu ve inancıyla hepinizi selamlıyorum. Newroz bayramınızı yürekten kutluyorum. Newroz pîroz be. Mutlaka kazanacağız”

Newroz ateşini Zülküf Gezen’in ailesi yaktı

Diyarbakır’da yüz binleri bir araya getiren Newroz kutlamasında Newroz ateşi, geçtiğimiz günlerde tecridi protesto etmek amacıyla Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in ailesi tarafından yakıldı.

Ateş yakılırken yüzbinler, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Zülküf Gezen ölümsüzdür” sloganları attı.

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir