ANA SAYFA / HABERLER / ODTÜ KKK öğrencileri servis sorunlarını protesto etti

ODTÜ KKK öğrencileri servis sorunlarını protesto etti

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampisi öğrencileri servis sorununa dikkat çekmek için bugün üniversite kampüsü içerisinde bir eylem gerçekleştirdi.

Devrim Temizler özel – “Nitelikli ulaşım hakkımızdır!” “Öğrenciyiz haklıyız kazanacağız!” “Müşteri değil öğrenciyiz!” “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz!” sloganları ile okul içerisinde yürüyüş gerçekleştren öğrenciler daha sonar okul yönetimi binası önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamada bu yıl başlanan akademik yıl itibariyle okulun en büyük probleminin toplu taşıma sıkıntısı olduğuna dikkat çekilerek, bu sorunun “artık bıçak kemiğe dayandı” dedirtecek kadar günden güne büyüdüğü vurgulandı ve ODTÜ’lü öğrenciler açısından bu mağduriyetin son bulmasının son derece elzem bir konu haline geldiğine dikkat çekildi

“Sadece Kıbrıs’ın değil aynı zamanda Türkiye’nin en gelişmiş üniversitesi olarak gösterilen okulumuzda maalesef öğrencilerimiz eğitim öğretim hayatlarına ulaşım sıkıntılarından dolayı sağlıklı devam edememektedir.” Denilen açıklamada okulda toplu taşımayı kâğıt üzerinde elinde bulunduran söz konusu şirketin sene başında girdiği ihale kapsamında rekabet kurumunun piyasa kurallarını resmen hiçe sayarak tekelleştirme istemiyle hukuku karşısına aldığı ve demir yumruk yönetimiyle öğrencilere hem maddi hem manevi zarara sebep olmaya başladığına dikkat çekildi.

Aynı şirketin ücretli ulaşım uyguladığı Kalkanlı-Güzelyurt yolu üzerinde taşıma lisanslarının dahi olmayışının altı çizilen açıklamada bunun artık bardağı taşıran son damla olduğu dile getirildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Yaptığı tek iş olan taşımacılığı bile izin belgeleri olmadan sürdüren bu şirketin bazı şoförlerinin ehliyetinin bile olmadığı iddiaları basında yer alıyor. Bizi dinleyen değerli devlet erkânlarına soruyorum biz bu kişilere canımızı nasıl emanet edeceğiz? Okulumuza sağ salim ulaşabileceğimize nasıl emin olacağız? Aynı zamanda söz konusu olan şirketin öğrencilere karşı olan tavrı ise hadsizliğin sınırını çoktan aşmıştır. Sözlü tartışmalarla okulumuz öğrencilerini rahatsız eden kişilere buradan kim olduklarını unutmamalarını, unutma gafletinde bulunanların ise karşısında her zaman bir ODTÜ’lünün bulunacağını bilmelerini isteriz. Sadece öğrenciler tarafından kullanılan ODTÜ-Kalkanlı-Güzelyurt güzergâhında kartsız öğrencilerden halk otobüsü mantığıyla 4 TL ücret alınması ve buda yetmezmiş gibi en az 20 TL’lik yükleme yapılmasının istenmesi üstüne hali hazırda içerisinde para bulunan kartın ikinci defa kullanılması halinde bile 4TL olarak ücretlendirilmesi biz öğrencilere dayatılan ve tarafımızca asla kabul edilmeyen bir noktadır.Bu şirket bizzat kendilerinin verdiği ihale şartlarında geçerli olan otobüs saatlerine de uymayıp beynelmilel bir anlayışla hareket etmesi hangi mantıksal düzlemde mevcuttur?Bu tutum gücünü kimden almaktadırlar?Son dönemlerde basına da yansıyan söz konusu şirketin devleti 450 bin liraya yakın miktarda dolandırdıklarını okuduk. Şirketin üst düzey yöneticilerinden birinin “hayali öğrenci yolcular” göstererek resmi evraklarla oynadığını ve tedavüle sürme suçlamalarıyla tutuklandığı ortaya çıktığını gördük . Basında geçen bu iddiaları ne yazık ki son derece tedirginlikle takip etmekteyiz. Adı dolandırıcılık iddialarına karışan bu şirketin güzide okulumuzda bulunması biz ODTÜ’lüleri artık rahatsız etmektedir.”

ODTÜ öğrencileri olarak Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına çağrıda bulunan öğrenciler isteklerini şu şekilde sıraladılar:

“Öncelik olarak Kalkanlı-Güzelyurt-ODTÜ ağındaki toplu taşıma ulaşımının tekrardan sağlıklı bir biçimde çalışması elzemdir.

Kartlı sisteme geçiş ile birlikte ortaya çıkan normal ücretin 5 katı fiyat talebinin bir an önce kaldırılması gerekmektedir.

Sene başı itibariyle kaldırılan Müze Durağının tekrardan hayata geçirilmesi öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi açısın önemli bir husustur.

Saatlik ulaşım sağlayan otobüs seferlerinin yarım saat aralıklarla hareket etmesi artık okulumuzda olması gereken bir sistemdir.”

ODTÜ’lü olmanın sorunlara karşı göğüs gerebilme cesareti gerektirdiği vurgulanan açıklamanın sonunda “Geleneklerimiz bize haksıza karşı mağdurun yanında tıpkı bugün gördüğünüz bu kalabalık gibi yan yana durmayı öğütler. Sesimiz her zamankinden gür , hak ve hürriyetlerimiz her zamankinden daha sağlam. Çünkü kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz !” ifadeleri kullandı.

Basın açıklamasının okunmasının ardından ise sloganlar atılarak eyleme son verildi.

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir