ANA SAYFA / HABERLER / Çıplak arama ve ‘hoş geldin’ saldırısı!

Çıplak arama ve ‘hoş geldin’ saldırısı!

Türkiye Kahramanmaraş’ta 1 ay önce yapımı tamamlanan Türkoğlu Hapishanesi’nden 11 mahpus ortak imzalı mektup göndererek, “Daha cezaevine ilk girişte çıplak arama dayatılarak hepimiz darp edildik” dedi.

Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Türkoğlu 2 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan 11 mahpus yaşadıklarını anlatarak seslerinin duyurulmasını istedi.

Türkoğlu Hapishanesi’nin temeli 2015 yılında atıldı. 298 bin metrekarelik bir alana inşa edilen hapishane geçtiğimiz ay açıldı. Hapishane açıldıktan sonra Tarsus 1 Nolu Hapishanesi’nden 16 kişi buraya sürgün edildi.

Sürgün edilen mahpuslar arasında epilepsi hastalığı olan da var engelli olan da. Buraya sürgün edilen 16 mahpus, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’ne gönderdikleri mektupta cezalarının bitmesine iki yıldan az bir süre kaldığını söyleyerek cezaevinde doktorun olmadığını ve hasta mahpusların tedavi edilemediğini anlattı.

Mehmet Şerif Dayan, Fehim İşbilir, Kerem Er, Şiyar Sav, Halil İbrahim Olçar, Emanet Eneş, Azat Taş, Rojhat Bilkiç, Çağdaş Doğan, Fırat Turgay ve Mehmet Ali Alan adlı mahpuslar hapishanede yaşanan sorunlar hakkında şunları yazdı: “Biz 16 arkadaş 13 Şubat tarihinde Tarsus 1 Nolu Hapishanesi’nden Türkoğlu kapalı ceza infaz kurumuna sürgün edildik. Sürgün edilen 16 arkadaşımızın cezaları da 2 yıldan az bir süre kaldı. Daha cezaevine ilk girişte çıplak arama dayatılarak hepimiz darp edildik. Bir arkadaşımız tek başına tecrit edilmektedir. Her gün hem psikolojik hem de fiziki işkencelere maruz kalmaktayız. Bunlar yetmiyor gibi disiplin cezaları veriliyor.”

Mahpuslar, en son 26 Şubat’ta akşam sayımına gelen personel tarafından tehdit edildiklerini söyleyerek şöyle devam etti: “Daha sonra cezaevi müdürü çağrıldı. 9 arkadaş hücrelere götürüldük. Eşyalarımız verilmeden tecrit edilmekteyiz. Sağlık sorunu olan arkadaşlarımız için doktor olmadığı için tedavileri yapılmamakta. Suç duyurusu dilekçelerimize yanıt alamamaktayız. Gerekli kurum ve kuruluşlara suç duyurusu taleplerimizi gerçekleştirmek için yardımlarınızı beklemekteyiz.”

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir