ANA SAYFA / HABERLER / Newroz kutlamaları dün Lefkoşa’da gerçekleştirildi

Newroz kutlamaları dün Lefkoşa’da gerçekleştirildi

Kürt halkının zalimlere başkaldırı ve baharın gelişini kutladıkları Newroz dün Lefkoşa’da düzenlenen etkinlik ile ülkemizin kuzeyinde“Mutlaka kazanacağız!” sloganı kutlandı.

Doğu ve Güneydoğu Kültür ve Sanat Derneği’nin organizasyonuyla Atatürk Spor Salonu’nun park yerinde yapılan kutlamalarda her yıl olduğu gibi polis ablukasında gerçekleştirildi. Katılımcılar kutlamaların yapılacağı alana üst taraması yapılarak alındı. Geçmiş yıllarda kullanılan bir pankarta ise bu yıl yasak getirilerek polis tarafından el konuldu.

Kutlamalar sırasında iki provokatör de ellerinde TC ve KKTC bayrakları ile etkinlik alanına gelerek kurt işareti yaptı ve kitleyi provoke etmeye çalıştı. Polisin porovokatörlere karşı kayıtsız kalmasına rağmen kitlenin soğukkanlılığı sayesinde bir gerginlik yaşanmadı.

Aralarında Devrimci Komünist Birlik’in de yer aldığı bir çok demokratik kitle örgütünün katıldığı kutlamalar Berna Kişin’in Türkçe ve Şiar Göre’nin Kürtçe konuşmasıyla başladı.

Konuşmaların ardından newroz halayı eşliğinde newroz ateşi yakıldı.
Berna Kişin konuşmasında newrozun önemini ve anlamını anlatarak, newrozun “Baharın, mücadelenin sesi, özgürlüğün en güzel ezgisi” olduğunu belirterek “hepimize kutlu olsun” dedi.

“Bizler faşizme boyun eğmeyiz. Giderek dozu arttırılan faşizan politikalara boyun eğmemizi bekleyenler hayal kurmaya devam etsinler” şeklinde konuşan Kişin, Kıbrıs adasının barış görüşmelerinin tekrardan başlama umudunun yaşandığı bu günlerdeki barış dilinin sonucu olarak halkların kardeşlik şiarı temelinde oluşacak birleşik bir Kıbrıs’ta daha özgür ve refahın tesis edildiği, güzel günlerin gelmesini beklediklerini söyledi.

Kişin, konuşmasını şöyle tamamladı; “Demokrasi, eşitlik, özgürlük, barış, huzurlu bir iş ortamı ve yaşam için, halklarımız ve geleceğimiz için mücadele edeceğiz. Newroz kardeşlik halayıdır, isyanın ateşidir…”

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir