ANA SAYFA / HABERLER / Kıbrıs Newroz kutlamaları 17 Mart’ta Lefkoşa’da

Kıbrıs Newroz kutlamaları 17 Mart’ta Lefkoşa’da

Kürt halkının zalimlere başkaldırı ve baharın gelişini kutladıkları Newroz her yıl olduğu gibi bu sene de ülkemizin kuzeyinde kutlanıyor. Bu yıl farklı olarak kutlamalar Lefkoşa’da Atatürk Spor Kopleksi park alanında, 17 Mart Pazar günü saat 11:00’de “Mutlaka kazanacağız!” sloganı ile gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz yıllarda İskele piknik alanında gerçekleştirilen etkinlikler TC’ye bağlı polis güçlerinin yoğun baskısı altında geçmiş ve polis güçlerinin yarattıkları provokasyonlar sonucunda bazı kişiler darp edilerek göz altına alınmışlardı.

Son dönemde ülkemizin sömürgeci işgal altındaki kuzeyinde devrimci, demokrat kesimlere yönelik artırılan baskılar dikkate alındığında bu yıl da benzer provokasyonların yaşanmaması için etkinlik tertip komitesi özenle çalışıyor. Bununla birlikte Newroz kutlamaları son dönemdeki faşizan baskılara tepkinin ortaya konacağı bir eylem havasında geçmesi bekleniyor. Devrimci Komünist Birlik de her yıl olduğu gibi “Bijî Newroz, Bijî Azadî, Bijî Şoreş, Bîji Sosyalizm!” pankartı ile kutlamalarda yer alacak.

Kürt halkı için Newroz’un önemi

Birçok Kürt şair ve yazarın da eserlerinde yer alan Newroz’u Kürtler 21, 22 ve 23 Mart’ta kutlarlar. Bu günlerde Kürtler çoğunlukla şehir dışındaki bölgelerde ve açık alanlarda bir araya gelir ve gelmekte olan ilkbaharı kutlarlar. Kadınlar rengarenk elbiseler giyerler ve başlarına pullarla süslenmiş ışıltılı örtüler örterler. Topluluk büyük bir ateş yakar ve bu ateşin etrafında halay çekerek ya da üstünden atlayarak büyük bir coşkuyla bu bayramı kutlarlar.

Kürdistan şehirlerinde yoğun katılımla kutlanan Newroz, milyonların katılımı ile en büyük olarak Diyarbakır(Amed)’de gerçekleştiriliyor.

Derin devlet tarafından katledilen Kürt yazar Apê Musa (Musa Anter)’e göre Newroz aslında Kürtlerde ilk başlarda 31 Ağustos’ta kutlanıyordu. Ancak daha sonra Arap Takviminin kabul edilmesiyle bu kutlamalar Mart ayına kaymıştır. 

“Newroz kutlu olsun” Kürt lehçelerinde böyle söylenir: 

Kurmancî: Newroz pîroz be!
Zazakî: Newroz pîroz bo 
Soranî: Newroztan pîroz bêt 

Kürtlerde Newroz’un Demirci Kawa Efsanesi’ne dayandığına inanılır. Kürt mitolojisindeki Kawa efsanesine göre, günümüzden 2500 yıl öncesinde Zuhak (Bazı kaynaklara göre Dehak) adında Asurlu çok ama çok zalim bir kralın altında yaşayan Kawa adında bir demirci vardı. Bu kral tam bir canavardı ve efsaneye göre her iki omuzunda da birer yılan bulunuyordu. Her gün bu iki yılanı beslemek için Kürtlerden iki genci sarayına kurban olarak getirtip aşçılarına bu iki çocuğu öldürtüp beyinlerini yılanlarına yemek olarak verdiriyordu. Aynı zamanda bu canavar kral ilkbaharın gelmesini de engelliyordu. En sonunda bu zulümden bıkan ve bir şeyler yapmak isteyen Armayel ve Garmayel adlı iki kişi kralın sarayına mutfağa aşçı olarak girmeyi başarırlar ve Kralın yılanlarını beslemek için beyinleri alınarak öldürülen çocuklardan sadece birini öldürüp diğerinin gizlice saraydan kaçmasına yardımcı olurlar. Böylece ellerindeki bir insan beyni ile kestikleri bir koyunun beynini karıştırarak yılanlara vererek her gün bir çocuğun kurtulmasını sağlamış olurlar. İşte bu kaçan kişilerin Kürtlerin ataları olduğuna inanılır ve bu kaçan çocuklar Kawa adlı demirci tarafından gizlice eğitilerek bir ordu haline getirilirler. Böylece Kawa’nın liderliğindeki bu ordu bir 20 Mart günü zalim kralın sarayına yürüyüşe geçer ve Kawa kralı çekiç darbeleri ile öldürmeyi başarır. Kawa etraftaki tüm tepelerde ateşler yakar ve yanındakilerle birlikte bu zaferi kutlarlar. Böylece Kürt halkı zalim kraldan kurtulmuş olur ve ertesi gün ilkbahar gelmiş olur. 

Burada yer alan bilgilerin hazırlanmasında Vikipedi sayfasından yararlanmıştır: http://tr.wikipedia.org/wiki/Nevruz

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir