ANA SAYFA / DÜNYA / Yeni IRA, bombalı paket eylemlerini üstlendi!

Yeni IRA, bombalı paket eylemlerini üstlendi!

Geçtiğimiz hafta Birleşik Krallık’ta Londra ve Glasgow’da bulunan bombalı paketler, Yeni IRA tarafından üstlenildi.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Londra’da Heathrow Havaalanı’ndaki Nelson Road, Waterloo İstasyonu ve Newham’daki Şehir Havacılık Evi İskelesi’ne gönderilen üç ayrı paket ile İskoçya’da Glasgow Üniversitesi’ne gönderilen bir adet bombalı paketin, Yeni IRA tarafından üstlenildiği İrlandalı yerel bir gazete tarafından duyuruldu. Gazete, Yeni IRA’nın, kendilerine gönderildikten sonra şifresi çözülen kodlu bir mesajla eylemlerini üstlendiğini açıkladı.

Londra’da Heathrow Havaalanına gönderilenin haricindeki paketler, İngiliz ordusuna bağlı bomba imha ekipleri tarafından etkisiz hale getirilmiş, havaalanına gönderilen paket ise infilak etmişti.

Polis: Bir bombalı paket henüz bulunamadı

Bombalı paketlerin birbiriyle bağlantılı olduğunu ifade eden İskoçya ve İngiliz polis teşkilatları, toplamda beş adet paketin gönderildiğini ve dördünün bulunduğunu belirterek bir adet henüz bulunamayan paket olduğunu açıkladılar.

Yeni IRA

Yeni IRA olarak adlandırılan ve bağımsız-birleşik bir İrlanda için mücadele eden örgütün kökleri, esas IRA’ya kadar uzanıyor.

Günümüzde Eski IRA olarak adlandırılan orijinal örgüt, 1917 yılında Birinci Paylaşım Savaşı’nda İngiltere için savaşmak istemeyen İrlandalılar tarafından kuruldu. 1919-1921 arasında verilen İrlanda Bağımsızlık Savaşı’nın ardından 1922’de İrlanda’nın bağımsızlık elde etmesi ancak Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık içerisinde kalmasının üzerine, IRA safları içerisinde Anglo-İrlanda Anlaşması’na karşı çıkanlar tarafından devam ettirilen örgütsel yapı, 1969’da Geçici IRA’nın The Troubles olarak adlandırılan düşük yoğunluklu savaş sürecinde öne çıkmasıyla devam etti.

Yeni IRA ise 1997 yılında The Troubles sürecinin sonunda imzalanan ateşkesi kabul etmeyen ve Geçici IRA’nın tasfiyesini reddeden devamcılardan oluşuyor. Dolayısıyla Belfast Anlaşması’nın ortadan kaldırılması ve Kuzey İrlanda’nın bağımsızlığı üzerine kurulu mücadele hattını sürdürüyorlar.

Ayrıca kontrol

Reformizmin ayak oyunları ve sömürge seçimlerine bakışları(*)

Sırtımızda, tüm varlığıyla işgal edip oturan ve ülkemizin kuzeyini yöneten TC egemenlerine; “Ankara, elini yakamızdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir