ANA SAYFA / DÜNYA / Fransa’da da faşist baskı uygulamaları artırılıyor

Fransa’da da faşist baskı uygulamaları artırılıyor

(Photo by Jeff J Mitchell/Getty Images)

Fransa’da hükümet, yeni yasa tasarısıyla Sarı Yelekliler biçimindeki toplumsal hareketi bastırma hedefi doğrultusunda yeni bir aşamaya geçti. Sarı Yeleklilerin 16 Mart’ta özellikle Paris’te vereceği yanıt artık daha da merak ediliyor.

17 Kasım 2018’de başlayan Sarı Yelekliler eylemlerinin gücü, devamlılığı ve çapı karşısında geri adım atarak diyalog süreci başlattığını ilan eden Fransa hükümeti, 15 Mart’ta bitecek olan Büyük Ulusal Münazara’ya denk gelecek şekilde yeni eylem yasasını meclisten geçirdi.

Fransa Ulusal Meclisi açıkça eylemcileri caydırmasını hedeflediği yasa tasarısını kabul etti.

115 “hayır” ve 18 “çekimser” ve 210 “evet” oyu alan tasarı yürürlüğe girmeden önce Fransa Anayasa Mahkemesi tarafından incelenecek.

Valilere yasaklama yetkisi, maske takanlara hapis cezası

Tasarı kapsamında gösterilerde “maske” takan eylemcilere bir yıl hapis ve 15 bin avro para cezası verilmesi isteniyor.

Tasarının, valilere, ‘tehdit oluşturanların’ eylemlere katılmasını yasaklamasına izin veren maddeleri ise ocak ayında onaylamıştı. Yasağa rağmen gösteriye katılanların 6 ay hapis cezası ve 7 bin 500 avro para cezasına çarptırılacağı ifade edilmişti. Eylem yasağı getirilen bu kişilerin tüm bilgilerinin, bir listede yer alacağı belirtilmişti.

Ayrıca gösterilerde ortaya çıkan zararın maliyetinin de eylemciler veya “şiddete başvuranlar” tarafından karşılanması öngörülüyor.

Böylelikle Fransız hükümeti, taktik gereği en güçlü olduğu dönemde Sarı Yelekliler karşısında atamadığı adımları, daha elverişli ortamlar oluşturarak atma aşamasına geçmiş görünüyor.

Sarı Yelekliler hazırlığını yapmıştı: 16 Mart’ta Paris’i işgal et!

Sarı Yelekliler ise, ta iki hafta öncesinden, Büyük Ulusal Münazara’nın sona erişiyle beraber taleplerinin karşılanmaması halinde “Paris’i işgal” mottosuyla 18. hafta eylemlerinde vites yükselteceklerini ilan etmişlerdi.

Hükümetin Sarı Yeleklilere karşı vaktinin geldiğini düşünerek attığı bu yasa tasarısı adımı, eylemlerin yeniden alevlenmesine ve daha uzun bir periyoda daha güçlü bir şekilde yayılmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir