ANA SAYFA / HABERLER / 8 Mart’ta onbinler sokaklardaydı!

8 Mart’ta onbinler sokaklardaydı!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile Kıbrıs, Türkiye, Kürdistan ve dünyanın dört bir yanında onbinler meydanlara çıkarak eşitlik ve sömürüsüz bir düzen taleplerini haykırdı…

8 Mart Dünya emekçi Kadınlar Günü’nde sömürgeci işgal ile bölünmüş ülkemizin her yarısında da yüzlerce kadın ve erkek sokaklara çıkarak kadınlar üzerindeki baskılara, eşitsizliklere ve bir bütün olarak kapitalist sömürü düzenine karşı seslerini yükselttiler.

Sömürgeci işgal altındaki kuzey Kıbrıs’ta her yıl olduğu gibi akşam saatlerinde Lefkoşa Dereboyu caddesi üzerinde toplanan ve aralarında Devrimci Komünist Birlik, Kıbrıs Devrimci Gençlik ve Üretim Merkezi Kadın Komitesi’nin de olduğu farklı örgütlerden yaklaşık 200 kişilik kitle TC Elçiliği ve Meclis’in bulunduğu noktaya kadar bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Yürüyüş boyunca “Kadın, Yaşam Özgürlük – Jin, Jiyan, Azadi”, “8 Mart Kızıldır, Kızıl Kalacak”, “İsyan, Devrim, Sosyalizm” sloganları atılırken, TC devleti tarafından Abdullah Öcalan ve siyasi tutsaklara yönelik uygulanan tecrite karşı 122 gündür açlık grevinde olan HDP milletvekili Leyla Güven’e destek için sık sık “Leyla Güven Onurumuzdur” sloganı da haykırıldı.

Diğer yandan 8 Mart sabahı Lefkoşa Girne Kapısı karşısındaki alana asılan “Leyla Güven Onurumzudur, Jin Jiyan Azadi” pankartı gün boyu bölgeden geçenlerin dikkati çiekti. Bununla birlikte Lefkoşa’nın çeşitli noktalarına benzer içerikli yazılamalar yapıldığı da görüldü.

TÜRKİYE’DE 8 MART

Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yapılan eylemlerde onbinlerce kadın meydanlardaydı. Eylemlerin en yoğun olduğu kent ise her zamanki gibi İstanbul’du.

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile Taksim Meydanı’nda eylem yapan Emekçi Kadınlar(EKA) polisin saldırılarına rağmen eşitlik ve özgürlük isteklerini haykırdılar.

EKA her yıl olduğu gibi 8 Mart’ı Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması ve etkinlikle kutlayacaklarını duyurmuştu. Feminist Gece Yürüyüşü de aynı saatlerde İstiklal Caddesine çağrı yapmıştı. Ancak toplumun tamamı üzerinde baskı ve terör estiren devlet, elbette kadınların başkaldırısına ve binlerle gövde gösterisi yapmasına izin veremezdi. İstiklal Caddesini boydan boya her sokağını her girişini polis barikatlarıyla çevirmişti.

Galatasaray Meydanı’na girişleri de engellenen Emekçi Kadınlar (EKA) yolunu ara sokaklardan Taksim’e çevirdi. Saatler 19.00’u geçerken Taksim Meydanı’nda “Şimdi Kadınların Özgürlük Zamanı” ve “Dünyaya Başkaldırıyoruz” pankartı açan EKA’lı kadınlar “Harekete Geç İsyan Et”, “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” sloganları atarak türkülerle halaya başladılar.

Yaklaşık 5 dakika sloganlarla erbane eşliğinde halaylar çekilirken polis gelerek “buna izin veremeyeceklerini” ve yasak olduğunu söylediler. İtiraz eden kadınları tartaklayarak itekleyen polis Mücadele Birliği muhabirini de darp ederek elinden telefonunu almaya çalıştı, erbaneleri kırarak DÖB’lü bir öğrencinin elini sakatladı. Bu esnada kadınlara destek için gelen Gazi Mahallesinden bir genç de gözaltına alındı ve bir süre darp edilerek serbest bırakıldı.

Pankartları, sloganları ve ajitasyon konuşmaları ile İstiklal Caddesi girişine yürüyen kadınlar caddenin girişi de polislerce kapatıldığı için meydanın Sıraselviler girişinde eylemlerini yaparak basın açıklamalarını okudular.

“Rengini işçi sınıfı mücadelesinden alan bu kızıl günde sokaklara çıkanlara selam olsun. Selam olsun 8 Mart’ı yaratan ve yaşatan emekçi kadınlara” denilen açıklamada yeni sıçramaların eşiğinde olduğumuz ve kadınların bir kez daha; gericilik zehrinin karanlığında hedef tahtasına konduğuna dikkat çekildi.

EKA’nın eyleminin ardından her 8 Mart’ta Taksim’de gerçekleştirilen gece yürüyüşü için Taksim’deki Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan kadınların eylemi başladı.

Yürüyüş öncesinde Taksim’i ablukaya alan polisler İstiklal Caddesi’ne çıkan sokakları bariyerlerle keserek kitlenin toplanma noktasına ulaşmasını engelledi. Ancak kadınların bir kısmı toplanma alanında buluştuktan sonra Bekar Sokak’taki girişiler de açılarak kitlenin İstiklal Caddesi’ne çıkması için yol açıldı.

Hem Taksim Meydanı’nı hem de Tünel’e gidecek yolu çevik kuvvet barikatı ve TOMA’larla kesen polis kadınların yürüyüşünü engelledi.

Bayraklarıyla, pankartlarıyla ve dövizleriyle toplanan binlerce kadın ve LGBTİ “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz!”, “Jin jiyan azadi!” sloganlarıyla eylemini sürdürürken polis barikatının kurulmasına da tepki gösterdi.

Uzun süre sloganlarla ve halaylarla barikatın açılmasını bekleyen kadınların yürümek istemesine karşın polis kalkanlarla ve biber gazıyla saldırdı.

Kitlenin bir kısmı ara sokaklara çekilirken, kitlenin ana omurgası ise Taksim Meydanı’na doğru çekildi. Bu sıradan ezilme tehlikesi geçiren ve fenalaşan çok sayıda kişi oldu. Meydanda barikat kurmuş olan polis kitleyi Sıraselviler Caddesi’ne doğru dağılmaları için tehdit etti.

Kitle Sıraselviler Caddesi’nde Cihangir’e doğru öfkeli sloganlarla yürüyüşe geçti. Ardından Tophane’den yürüyüşe devam eden kadınlardan birine faşist bir grup içerisinden bir erkeğin saldırması üzerine gerginlik yaşandı. Faşistler fotoğraf çeken muhabirimize de “Fotoğrafları sil” diyerek saldırmaya çalıştı.

Ardından ise yaklaşık 500 kadın tramvay yoluna inerek anayolu trafiğe kapatıp Galata Köprüsü üzerinden Eminönü Meydanı’na kadar yürüdü. Bir süre daha burada slogan ve halaylarla bekleyen kitle sonrasında dağıldı.

KÜRDİSTAN’DA ONBİNLER ALANLARDAYDI

Kürdistan’da da kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle birçok ilde alanlara çıkarak eylemler gerçekleştirdi. Başta Diyarbakır olmak üzere Şırnak, Muş, Bitlis, Van, Dersim gibi bir çok ilde alanlara çıkan onbinler eşitlik, özgürlük istençleri yanında 122 gündür tecrite karşı açlık grevinde olan Leyla Güven’e de yoğun destek verdiler.

HDP Şırnak Kadın Meclisi’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlarla ise HDP ilçe örgütü binası önünde şölen gerçekleştirildi. Yöresel kıyafetli kadınlar “Bijî berxwedana Leylayê” ve “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla şölen alanına yürüdü. HDP’li Nuran İmir, kadınların mücadelesine Leyla Güven’in öncülük ettiğini dile getirdi.

Antep’e ise Kadın Platformu, Kırkayak Parkı’nda bir araya gelerek “Vardık varız var olacağız” pankartıyla kitlesel halde Yeşilsu Parkı’na yürüdü. Yürüyüş esnasında ellerinde “Kadın olmadan devrim olmaz” ile “Benim bedenim benim kararım” yazılı döviz taşıyan kadınlar erbaneler ve zılgıtlarla sokakları inletti. Çevredeki kadınların da zafer işaretleriyle destek verdiği yürüyüş kolu Yeşilsu Parkı’na ulaştığında kadınlar Kürtçe ezgiler ve erbanelerle halay çekti.

Dersim’de de Kadın Platformu üyeleri, 8 Mart’ı Seyit Rıza Meydanı’nda coşkuyla kutladı. Açıklamayı platform adına okuyan Fatoş Yiğit, 8 Mart tarihçesini anlatarak, kadın haklarının ve kazanımlarının tehdit altında olduğunu vurguladı.

Benzer şekilde Bitlis, Van, Osmaniye, Iğdır, Ağrı ve Muşa’ta da onbinler alanlardaydı.

Ayrıca kontrol

Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış!

Kurtuluşu sandıkta gösteren sömürgeci ve işbirlikçileri, “amigoları” üzerinden de “kötünün iyisini seçiniz” propagandası ile halkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir