ANA SAYFA / HABERLER / 1 Mart’ta binlerce tutsak süresiz açlık grevine başlıyor

1 Mart’ta binlerce tutsak süresiz açlık grevine başlıyor

Türkiye zindanlarında tutsak olan binlerce siyasi tutuklunun, 1 Mart’tan itibaren tecrite karşı süresiz açlık grevine başlayacakları duyuruldu.

PKK’li ve PAJK’lı tutuklular adına açıklama yapan Deniz Kaya, hükümetin Öcalan’a yönelik tecrit konusunda adım atmaması nedeniyle başlatılan açlık grevi eylemlerinin 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayılacağını duyurdu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecritin kaldırılması talebiyle 111 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in yanı sıra 67 farklı cezaevinde kalan 331 tutsak açlık grevinde. Yine Hewlêr, Strasburg ve Galler’de  başlatılan eylemler de devam ediyor.

Süren bu eylemler ve kamuoyundan yükselen tepkilerine rağmen hükümet cephesinden bu zamana kadar bu yönde bir adım atılmış değil. Hükümet bu tutumunu sürdürürken, açlık grevindeki PKK’li ve PAJK’lı tutuklular adına Deniz Kaya bir açıklama yaptı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, yaptığı açıklamada eylemlerinin gerekçelerini daha önce tüm dünyaya deklere ettiklerini belirten Kaya, “Önderliğimiz üzerindeki tecrit kalkmayana kadar, özgür yaşam ve çalışma koşulları sağlanmayana kadar bir adım bile geri atmayacağız. Şuan 67 cezaevinde 331 arkadaşımız ile süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemini inançlı, kararlı ve iddialı bir şekilde sürdürmekteyiz. 8 Kasım’da Hakkari Milletvekili olan Leyla Güven yoldaşın başlattığı eylem, dışarıda kararlıca sürdürülüyor. Kürdistan parçalarında ve Avrupa’da eylemler kararlıca sürdürülüyor, halkımız direniyor, özgürlük hareketi direniyor, zafer çizgisinde başaracağımıza olan inançlar büyüyor. 

Faşizme karşı direnmekten başka bir alternatifimiz yok! Bu sebeple direnişimizi zindanlar olarak daha da gürleştiriyoruz. Direniş ateşimizle faşizmi yakacak ve yıkacak, bilinç ve kararlılıkla eylemimizin niceliğini ve niteliğini yükseltiyoruz” diye belirtti.

Kaya, bu doğrultuda eylemlerinin 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayılacağını duyurdu.

Kaya, açıklamasında bu kararlarının gerekçelerini şöyle ifade etti: “1 Mart itibariyle Kürdistan ve Türkiye zindanlarında bulunan PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar olarak, tüm zindanlarda eş zamanlı olarak süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine gireceğimizi bildiriyoruz. 

1 Mart’ta tüm zindanlar olarak başlatacağımız süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemimiz tecrit kırılana kadar devam edecektir. Önderliğimiz dışında hiç kimse yürütülen direnişimizden bizi vazgeçiremez. Önderliğimiz üzerindeki tecrit devam ettikçe, direnişimiz devam edecektir. Bu minvalde tüm demokrasi savunucularına, aydın, yazar, akademisyenlere ve sivil toplum kuruluşlarına çağrımızdır; Yükselen direnişimize ses olun. Faşizmi yıkalım, özgür ve onurlu bir yaşamı hep birlikte örelim. Eşit ve özgür bir yaşamın önünde engel teşkil eden AKP-MHP faşizmine karşı direniyoruz. Önderlik üzerindeki tecrit herkes üzerindedir. Herkesi tecridi kırmak için direnmeye çağırıyoruz.”

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir