ANA SAYFA / HABERLER / Ekonomik kriz eğitim malzemelerini da vuruyor

Ekonomik kriz eğitim malzemelerini da vuruyor

Türk Lirası’nın hızlı değer kaybedişi ve artan enflasyonla birlikte yaşanan ekonomik kriz hayatın her alanını etkilemeye devam ediyor. Türkiye’de eğitim malzemelerindeki artış %108’i bulurken, sömürgeci işgal altındaki kuzey Kıbrıs’ta bu rakamlar çok daha yukarılara çıkıyor.

Gıda, ilaç, barınma, ısınma gibi temel ihtiyaçların karşılanmasının yoksullar için daha da zorlaştığı bu dönemde en çok fiyat artışı yaşanan bütçe kalemlerinden birini de eğitim malzemeleri oluşturuyor.

CHP’nin temel eğitim malzeme fiyatlarındaki değişimi yansıtan çalışmasına göre, eğitim malzemelerinin fiyatı son bir yıl içinde yüzde 25 ile yüzde 108 oranında zamlandı.

Rapora göre, kırtasiye malzemeleri içinde en yüksek fiyat artışı A4 kağıtta yaşandı. 2017 yılında 1 top A4 kağıda 12 lira ödeyen veliler, 2018’de aynı miktar ve kalitedeki kağıt için 25 lira ödemek zorunda kaldı.

Raporda, 2017 yılı eylül ayında ailelerin okul başlangıcı için yaptıkları masrafın ortalama 275 TL’yi bulduğu, buna karşılık 2018’in aynı döneminde bu masrafın 408 liraya çıktığı hesaplandı.

Ayrıca kontrol

Kıbrıs işçi sınıfının şanlı direnişi CMC Grevi

14 Ocak 1948 günü Lefke’deki CMC şirketine bağlı madende  çalışan işçilerin şanlı grevi 72’nci yılında. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir