ANA SAYFA / HABERLER / Türk ordusundan yayılmacı provokasyonlar…

Türk ordusundan yayılmacı provokasyonlar…

Türk askerinden yeni bir provokasyon girişimi. Strovilia bölgesinde, Türk ordusunun tampon bölge etrafındaki statükoyu ihlal ederek konumunu daha da geliştirdiği söyleniyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri dün yaptığı açıklamada, Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFICYP) ile temas halinde olduğuklarını ve konuyu BM yetkilileri ile görüştüklerini belirttiler. “Biz Birleşmiş Milletler ile işbirliği içinde konuyu ele alıyoruz.” diyen Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou, bu konuda kamuoyuna açıklama yapılmayacağını belirtti.

UNFICYP sözcüsü Aleem Siddique, Barış Gücü’nün Strovilia’daki gerginliklerin farkında olduğunu ve durumu etkisiz hale getirmek için her iki tarafla da diyalog halinde olduklarını söyledi. Phileleftheros gazetesi ise, Türk ordusunun Strovilia bölgesinde güneye doğru ilerlediğini ve işgal altındaki bölgenin kapsamını arttırdığını bildirdi. Habere göre, üç Kıbrıslı Rum ailenin evlerinin bulunduğu bir alanı kesmek için Türk askerleri tarafından varil, bar ve zincir yerleştirildi. Gerginlik yaratan bu hareketlerin 1 ile 11 Şubat arasında gerçekleştiği belirtiliyor.

Türk ordusu tarafından Kıbrıslı Rum ailelere “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” topraklarında yaşadıkları ve yakındaki İngiliz üssünü ziyaret etmek istiyorlarsa, kuzey tarafından verilen seyahat belgelerine ihtiyaç duyduklarını söylendi.

2000 yılında Türk ordusu, Dikelya’daki ara bölgede yer alan ve kontrolsüz bir arazi şeridi olan Strovilia köyündeki statükoyu ihlal ederek konumunu ileriye doğru hareket ettirmişti. BM’nin eski konumuna geri dönmesi için tekrarlanan çağrılarına rağmen Türk ordusu bu uyarılara uymadı.

Geçtiğimiz ay görev süresi yenilenen UNFICYP, Kıbrıs Türk tarafı ve Türk ordusunun BM güvenlik kararına uyarak Strovilia’da 30 Haziran 2000’den önce var olan askeri statükoya geri dönmeye çağırdı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından görev yenileme öncesinde yayınlanan raporda konu ile ilgili olarak “tampon bölge ve Strovillia içinde muhalif güçler tarafından gerçekleştirilen ihlallerle kurulan askeri pozisyonların yerinde kaldığı ve kalıcı ihlaller olarak sınıflandırıldığı” söyleniyor.

Bu ay başında Türk ordusu tarafından yapılan yeni ihlallerin ise var olan sorunu büyüterek yeni bir gerginlik yaratması söz konusu.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir