ANA SAYFA / DÜNYA / Venezuela’da ordu alarmda…

Venezuela’da ordu alarmda…

Venezuela savunma bakanı Trump’ın tehditlerine yanıt verirken, ABD’nin “insani yardım”ına karşı Venezuela ordusu alarm durumuna geçerek sınırlara konuşlandı.

ABD emperyalizminin hedefindeki Venezuela’ya ABD tarafından yapılacak “insani yardım” öncesi Venezuela ordusu sınırlarda konuşlanırken denizde de birtakım önlemler aldı. Öte yandan Trump’ın askerleri tehdit ederek darbeci olma çağrısı yapmasına karşın Venezuela savunma bakanı, ülkenin meşru başkanı Maduro’ya desteklerini ifade etti.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, Trump’ın Venezuelalı askerleri tehdit eden konuşmasına karşı televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında, “Kendi devlet başkanımız ve genelkurmay başkanımız var. Adı da Nicolas Maduro Moros” dedi. Lopez, başka bir hükümetten asla emir almayacakların vurgulayarak “En yüksek teklifi verene satılan paralı askerler değiliz” dedi. Trump’ın, Venezuela’nın zenginliklerini çalma peşinde olduğuna dikkat çeken Lopez, bunun için cesetlerini çiğnemeleri gerektiğini söyledi.

“Toprak bütünlüğü için alarm durumundayız”

Öte yandan, Amerikancı “muhalefet”in, Amerikan askeri uçaklarıyla getirilecek olan “insani yardımlar”ın Venezuela’ya giriş tarihi olarak açıkladığı 23 Şubat öncesi Venezuela ordusu alarm durumuna geçirildi. Lopez buna ilişkin şunları belirtti: “Askerler, topraklarımızın bütünlüğünün ihlal edilmesini önlemek için başkomutanımızın (Nicolas Maduro) talimatı doğrultusunda sınırlar boyunca konuşlu ve alarm durumunda olmayı sürdürecek.”

Venezuela tarafından Karayipler’de yer alan Hollanda kontrolündeki 3 ada ile deniz bağlantısı süresiz olarak askıya alındı. Falcon Bölgesi Sivil Koruma Direktörü Gregorio Jose Montano, bu durumun “yardım” merkezi olarak kullanılacağı açıklanan Curacao ile Aruba ve Bonaire adalarla ulaşımı etkileyeceğini söyledi.

Maduro da “yardım” adımının ABD’nin işgal stratejisinin bir parçası ve şov olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca kontrol

Oxfam: 4 milyar insan yoksul, 1 milyar insan ‘aşırı yoksul’ kalabilir

İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam, koronavirüs salgını sonrası yaşanan dünya genelindeki ekonomik durgunluk sebebiyle yaklaşık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir