ANA SAYFA / HABERLER / TC’de de, alt yönetim kuzey Kıbrıs’ta da dert patronlara yeni kıyaklar yaratmak!

TC’de de, alt yönetim kuzey Kıbrıs’ta da dert patronlara yeni kıyaklar yaratmak!

Kıbrıs’ın kuzeyinde iş yaşamı ile ilgili uygulanmaya çalışılan düzenlemenin bir benzeri Türkiye’nin de gündeminde. Çalışanlardan yapılan kesintilerden oluşan kaynak patronların yükümlülüklerini azaltmak için kullanılacak.

AKP iktidarı seçim öncesinde patronlara yeni bir destek paketi hazırladı. Paket komisyonda kabul edildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen ve ekonomide düzenlemeler içeren kanun teklifine, 2018 yılı içinde işyerinden bildirilen sigortalı sayısına ilave olarak, 1 Şubat 2019 ile 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için üç ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanmasına ilişkin madde ihdas edildi.

AKP milletvekillerinin imzasını taşıyan Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Bilindiği gibi benzer bir uygulama için bir süredir TC’nin sömürgeci işgali altındaki kuzey Kıbrıs’taki alt yönetim memurları çalışma yürütüyor. Yabancı işçilerden kesilen primlerle oluşturulan fonu, çalışanların çok küçük bir kısmına iki yıl süreyle maaş deteği olarak vermeyi planlayan alt yönetim memurları, bu sayede ekonomik krizle daha da yoksullaşan emekçilerin patronlardan daha çok maaş talep etmesi yerine, yabancı işçilerden yapılan kesintilerden nemalanmaları planlanıyor.

Ayrıca kontrol

Ülkemizin kuzeyindeki tarım işçilerin durumu nihayet kamuoyuna yansıdı

Türkiye’den mevsimlik işçi olarak ülkemizin kuzeyine çalışmaya getirilen 1500 kişi çok ağır koşullar altında yaşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir