ANA SAYFA / HABERLER / Kıbrıslı Türklerde karamsarlık artıyor…

Kıbrıslı Türklerde karamsarlık artıyor…

Standart Eurobarometer 90 Araştırması’na göre Kıbrıs Türklerin yaşam memnuniyetisizlikleri ve geleceğe dair karamsarlıkları artıyor. Araştırma sonuçları yaşanan ekonomik krizin toplumdaki etkilerini de gözler önüne seriyor.

Standart Eurobarometer 90 Araştırması’na göre Kıbrıs Türklerin “yaşamdan memnuniyet” oranı 2018 yılında yüzde 1 azalarak 60 oranına düştü, 2017 yılında bu oran yüzde 61 idi. Bu oran ile Kıbrıslı Türkler yüzde 83 olan Avrupa Birliği ortalamasının 23 puan gerisinde yer aldı.

Kıbrıs Türklerin fiyatlar/enflasyon/yaşam maliyeti (yüzde 36), ekonomik durum (yüzde 28) ve işsizlik (yüzde 26) ile ilgili konuları en önemli toplumsal sorunlar olarak ortaya koyarken, Kıbrıs sorunu toplumdaki en önemli konu olarak ancak 4. sırada yer aldı.

Kıbrıslı Türklerin sadece yüzde 42’si genelde hayatın gidişatı ile ilgili daha iyi olacağı yönünde yorumda bulunurken, yüzde 10’luk bir kesim ise, belirsizliği işaret ederek “bilmiyorum“ cevabı verdi.

EKONOMİK PROBLEMLER DAHA YAKICI DURUMDA

Standart Eurobarometer 90 Araştırması 8-20 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma 28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke ile 5 aday ülke (Türkiye, Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk) ve Kıbrıs Türk toplumunu kapsıyor.

Araştırma sonuçlarında 2018 yılında Kıbrıs sorunu ve buna bağlı görüşmelerin gündemin oldukça gerisine düştüğü, bunun yanında ekonomik krizin de ektisi ile yerel ekonomik problemler ve sosyal konuların toplumun gündeminde daha üst sıralarda kendisine yer bulduğu bildiriliyor.

Çalışmada, Kıbrıs Türk toplumunun gündemindeki en önemli konuların önceki yıllardaki gibi ekonomik eksendeki başlıklar olduğu, öncelikli gündemin alım gücünün düşmesi ve fiyatların artması olduğu kaydedildi.
Özellikle dövizdeki artışın gerek iş yaşamı, gerekse hane halkı alım gücünü olumsuz olarak etkilediği bildirilirken, bunun yanı sıra ekonomik durum, suç düzeyinin artması ve işsizlik öne çıkan toplumsal sorunlar olarak tespit edildi.

“EN ÖNEMLİ TOPLUMSAL SORUNLAR ; FİYATLAR, ENFLASYON”

Kıbrıs Türkler fiyatlar/enflasyon/yaşam maliyeti (yüzde 36), ekonomik durum (yüzde 28) ve işsizlik (yüzde 26) ile ilgili konuları en önemli toplumsal sorunlar olarak ortaya koydu.

KARAMSARLIK ARTIYOR

Önümüzdeki, 12 aylık sürede yüzde 38’lik bir kesim kişisel ekonomik/parasal durumunun iyi şekilde gelişeceğini düşünürken, toplumdaki ekonomik durumun ise kötü olacağını düşünenler yüzde 42 oranında ölçüldü.

Yüzde 40 oranında bir çoğunluk kesim istihdam koşullarının daha kötü olacağına işaret ediyor. Bu oran geçen yıla göre yüzde 10 artış gösterirken, yüzde 8 oranında da bu yönde ne olacağı konusunda belirsizlik içinde kalarak “bilmiyorum” cevabı verdi.

Ayrıca kontrol

Ülkemizin kuzeyindeki tarım işçilerin durumu nihayet kamuoyuna yansıdı

Türkiye’den mevsimlik işçi olarak ülkemizin kuzeyine çalışmaya getirilen 1500 kişi çok ağır koşullar altında yaşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir