ANA SAYFA / HABERLER / Kardan adama zafer işareti yaptırmanın cezası 12 günlük hücre cezası!

Kardan adama zafer işareti yaptırmanın cezası 12 günlük hücre cezası!

Kars T Tipi Hapishanesi’nde bulunan mahpuslar, kardan adam yaptıkları gerekçesiyle 12 günlük hücre cezası verildi. Kardan adamın sol elindeki zafer işareti “örgüt simgesi” sayıldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre; Kars T Tipi 1 No’lu Kapalı Hapishanesi C-5 hücresindeki mahpuslar, 14 Ocak’ta avlularında yaptığı kardan insan suç olarak değerlendirildi. Akşam avlu kapısını kapatmak için gelen gardiyanlar, sol eli ile zafer işareti yapmış kardan insanı, hapishanenin soruşturma ekibine bildirdi. İlk önce kardan insanın fotoğrafını çeken ekip, daha sonra C-5’te kalan mahpusların ifadelerini alıp tutanak tuttu. Sonraki gün ise kardan insan için 12 mahpus hakkında disiplin soruşturması başlatıldı.

‘Zafer işareti yaptırılmış vaziyettedir’

Cezaevi Disiplin Kurulu Başkanlığı 22 Ocak’ta toplanarak, kardan insanı “örgüt simgesi” olarak kayıtlara geçti. Kurulun verdiği kararın gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Olaya konu kardan adam değil, kardan adamın özellikle sol kolu havaya kaldırılmış şekilde ve ülkemizde terör örgütü mensuplarınca eylemlerde eylemciler tarafından yapılan zafer işareti yaptırılmış vaziyettedir. Yoksa kardan adam doğrudan bir simge değildir. Simge kardan adama yaptırılan zafer işaretidir. C-5 koğuşunda hükümlü tutukluların yazılı olarak vermiş oldukları savunmalarında zafer işareti yapan kardan adam heykelini yaptıklarını ‘yaptığımız kardan adamdan dolayı’ sözlerini kullanarak kendileri bizzat kabul etmişlerdir”

Ayrıca kontrol

Oxfam: 4 milyar insan yoksul, 1 milyar insan ‘aşırı yoksul’ kalabilir

İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam, koronavirüs salgını sonrası yaşanan dünya genelindeki ekonomik durgunluk sebebiyle yaklaşık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir