ANA SAYFA / HABERLER / Limasol’da yüksek kiraları protesto kampı

Limasol’da yüksek kiraları protesto kampı

Limasol’da yüksek kiralara karşı bir girişimin üyeleri, düşük gelirli kesimlerin yüksek kiralar nedeni ile yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek için çadır kurarak eyleme yaptı.

Konut Hakkı Hareketi Cumartesi günü Limasol ilçe yönetim ofisleri dışında çadır kurdu ve savunmasız gruplara yardımcı olmak için yeterli önlemlerin alınmaması nedeni ile, 24 saatlik protestolarının bir parçası olarak geceyi orada geçirdi.

Protestonun amacı, ciddi mali sorunları olan ve evsizlerin karşılaştığı sorunlar hakkında farkındalık yaratmak. Kıbrıs Haber Ajansı’na konuşan
Grubun üyelerinden Lefteris Georgiou, “Mücadelemize devam edeceğiz ve evsizlerin sokaklardan kurtulmalarına yardımcı olmaya, gerektiğinde de baskı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Geçen Kasım ayında benzer bir protesto sergileyen Grup, şimdi ‘Energo” (I Act) adı altında kayıtlı bir dernek olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Dernek Başkanı avukat Elina Zoi, amaçlarının halkı “aktif ” hale getirmek ve katılımlarını sağlayarak haklarını talep etmelerine katkı yapmak olduğunu söyledi.

Grup üyeleri, geçen Aralık ayında Lefkoşa’daki kira artışının yüzde 30’a ulaştığını ve Limasol’da iki katına çıktığını anımsatarak, bunun evsiz insan sayısında artışa neden olduğunu söylediler.

Çalışma Bakanlığı’nın en son verilerine göre, evsizlerin sayısı 2015’ten bu yana her yıl iki katına çıktı. Bu sayı 2015’te 26 ilken, 2016’da 49 ve geçtiğimiz yıl da 129’a yükseldi.

Ayrıca kontrol

Oxfam: 4 milyar insan yoksul, 1 milyar insan ‘aşırı yoksul’ kalabilir

İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam, koronavirüs salgını sonrası yaşanan dünya genelindeki ekonomik durgunluk sebebiyle yaklaşık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir