ANA SAYFA / YAZARLAR / Salih Olgun – Avrupa Parlamentosu seçimleri

Salih Olgun – Avrupa Parlamentosu seçimleri

AP seçimlerine katılıp oy verilmesini isteyenler ; Irkçılık, milliyetçilik, gericilik vb. ile faşizme karşı tutarlı bir mücadelenin, sömürü düzeni olan kapitalist üretim ilişkilerinden kaynaklandığını ve bu üretim ilişkisinin sosyalist üretim ilişkisine devrim yoluyla dönüştürülmesine yönelik verilmesi durumunda başarılabileceğinden sözetmiyorlar!

Sadece “Oy kullanmazsanız faşizm kazanır, ELAM adayı kazanır!.. Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılımın düşük olması aşırı sağı güçlendirir. Kıbrıslı Türklerin oy vermemesi ELAM’dan bir kişinin AP’ye gitmesine neden olabilir… Avrupa Parlamentosu’ndan 5 Kıbrıslı Rum ve bir ELAM üyesi mi görmek istersiniz, yoksa Niyazi Kızılyürek’i mi orada görmek istersiniz, tercih biraz da budur.” ve ya “2019 Mayıs ayında Avrupalılar seçimleri halkların geleceği için çok önemli bir adım olacaktır. Zaman değişiyor ve daha neoliberal ve muhafazakâr Avrupa Birliği (AB) gerçek bir tehdittir. Sol güçler, yeni neoliberal-muhafazakâr merkez ve aşırı sağ bloğun tek ve gerçek alternatifini temsil eder….. Kıbrıs Cumhuriyeti’nde seçme seçilme hakkı olan herkesi etnik farklılık temelinde değil, Avrupa Parlamentosundaki grupların ideolojik pozisyonlarına bakarak kendi ideolojik yaklaşımları çerçevesinde gidip oy verin…” diyerek oy istiyorlar!

Faşizme karşı mücadeleyi, kapitalizme, sömürgeciliğe ve emperyalizme karşı mücadele olarak görmeyenlerin hedefi Avrupa Parlamentosu’ndaki sandalyeyle sınırlıdır!

AP (Avrupa Parlamentosu) dediğiniz ise işte budur:

“Avrupa Parlamentosu (AP),Venezuela’da muhalif lider Juan Guaido’yu “geçici başkan” ilan etti.” (ntv)

Emperyalist kapitalist sistemin parlamentolarının özünü saklayan burjuva sosyalistlerinin dikkatine!

Yoksa siz o parlamentoya seçilince o demokrasinin burjuvazi için değil de halk için olacağını mı savunuyorsunuz!

Kıbrıs’ın kuzeyinde sömürgecinin paramiliter nüfusunu da kullanarak belirlediği seçimlere katılıp, sömürgeci işgali ve seçimlerini meşrulaştıranlar yapılacak AP seçimlerinin halkımızı temsil etmediğini, meşru olmadığını ileri sürerek, karşı çıkarak sömürgecinin saflarında yeraldıklarını yeniden, bir kez daha deklere ediyorlar.

Onların bu tavrı ise iki yüzlülüktür!

#ÇözümSandıktaDeğilDevrimde

Ayrıca kontrol

Yusuf Alkım – Yine yeniden: Reformizm ve Devrimcilik…

Öncelikle ele alınması gereken reformizm ve devrimciliğin ayrım noktasının ne olduğudur. Belki Bağımsızlık Yolu (BY) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir