ANA SAYFA / DÜNYA / Marx’ın mezarına ikinci saldırı

Marx’ın mezarına ikinci saldırı

Bilimsel sosyalizmin önderlerinden Karl Marks’ın Londra’daki anıt mezarına bir hafta içerisinde ikinci kez provakatif saldırı gerçekleştirildi.

Anıt mezar üzerinde kırmızı boyayla ‘Nefret öğretisi’, ‘Soykırımın, terörün, zulmün ve kitle katliamının mimarı’ yazan saldırganların Marksizmden bihaberdar oldukları ve anti-komünist probaganda merkezlerinin hikayelerinin etkisi altında oldukları anlaşılıyor.

İngiltere’nin başkenti Londra’nın kuzeyindeki Highgate’de bulunan anıt mezara geçtiğimiz hafta yapılan ilk saldırıda çekiçle zarar verilmişti, bu kez de kırmızı boyayla “Nefret öğretisi”, “Soykırımın, terörün, zulmün ve kitle katliamının mimarı” diye yazıldı.

Saldırganların, nefretin değil, tüm insanlığın kardeşçe, eşit bir şekilde bir arada yaşamasının öğretisi olan komünizmi ve bunun bilimsel yolunu çizen Karl Marks’ı “nefret öğretisi” olarak algılayabilecek kadar bilinçsiz ya da tam tersi bilinçli olarak anti-propaganda yapma çabasında oldukları anlaşılıyor.

Kimliği belirsiz kişilerce yapılan ilk saldırıda anıtın mermer tabelası hasar görmüştü. Marx’ın 1883’te defnedildiği mezar, 1956’da 50 metre ileriye taşınmıştı.

Mezarın, Soğuk Savaş’ın zirve yaptığı bir dönemde mezarlığın daha görünür bir noktasına taşınması, İngiltere’de tartışmalara yol açmıştı.
 Marx’ın mezarı 1970’de boru tipi bombayla yapılan bir saldırının hedefi olmuş, çeşitli zamanlarda da boyalı saldırılara maruz kalmıştı.

Karl Marx 1849’da sürgün olarak geldiği Londra’da “Komünist Manifesto” ve “Kapital” gibi büyük eserlerini yazmıştı. 
Marx, Highgate mezarlığında o dönemde ateist ve agnostiklere ayrılan bölümde toprağa verilmişti.

Ayrıca kontrol

Oxfam: 4 milyar insan yoksul, 1 milyar insan ‘aşırı yoksul’ kalabilir

İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam, koronavirüs salgını sonrası yaşanan dünya genelindeki ekonomik durgunluk sebebiyle yaklaşık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir