ANA SAYFA / DÜNYA / Fransa ve Doğu Avrupa’da emekçiler sokaklara çıktı

Fransa ve Doğu Avrupa’da emekçiler sokaklara çıktı

Fransa, Sırbistan, Karadağ ve Arnavutluk’ta sokaklara çıkan kitleler yolsuz yöneticilerin istifasını ve sosyal haklarını talep etti.

Avrupalı emekçiler sermaye devletlerine karşı ekonomik, demokratik, sosyal hakları için sokakları doldurmayı sürdürüyor. Fransa, Arnavutluk, Sırbistan ve Karadağ’da gerçekleşen eylemlere on binlerce kişi katıldı.

Sarı Yelekliler’in eylemi 14. haftasındaydı

Fransa’da akaryakıt zamlarına karşı başlayan ve sosyal taleplerle süren Sarı Yelekliler hareketi 16 Şubat günü 14. Cumartesi eylemini gerçekleştirdi. Ülkenin başkenti Paris’te yoğunlaşan eyleme 10 binin üzerinde katılım olurken Bordeaux, Strasbourg, Marsilya ve Lyon kentlerinde de eylemler gerçekleştirildi. Polisin saldırganlığı dünkü eylemlerde de sürerken gaz ve plastik mermiyle saldırılar gerçekleşti. Paris polisinin açıklamasına göre 16 kişi gözaltına alındı.

Sırbistan’da eylemler 11. haftasındaydı

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da “5 milyondan yalnızca biri” şiarıyla başlayan eylem de 11. haftasındaydı. Cumhurbaşkanı Vucic’in yolsuzlukları, muhalefete dönük saldırılar, basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskılara karşı başlayan eylemlere binlerce kişi katılırken “Vucic aşağı, kapitalizm aşağı” yazılı dövizler taşınarak “Hırsız Vucic” sloganları atıldı.

Karadağ ve Arnavutluk’ta da emekçiler “istifa” dedi

Karadağ’ın başkenti Podgorica’da da cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ile başbakan Dusko Markovic’in yolsuzlukları nedeniyle istifa etmeleri talebiyle eylemler gerçekleştirildi. Eylemlere yaklaşık 10 bin kişi katılırken cumhurbaşkanı sekreteri Slavoljub Stijepovic’in, 2016’daki genel seçim öncesi bir kapitalistten zarf içerisinde 100 bin dolar para almasına ilişkin görüntülerin ortaya çıkmasının ardından hakkında işlem başlatılarak gözaltına alındığı öğrenildi.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da da on binlerce kişi yine yolsuzluğa karşı eylemler gerçekleştirdi. Başbakanlık binası önünde yapılan eylemlerde Edi Rama ve hükümetinin istifası istedi. Eylemde saldırıya geçen polis 2 kişiyi yaraladı.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir