ANA SAYFA / Anasayfa / Leyla Güven’in 100. Gününde Amed’de polis ablukası

Leyla Güven’in 100. Gününde Amed’de polis ablukası

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 100 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek için bölgedeki 15 farklı kentten Diyarbakır’a doğru yürüyüşe geçen HDP milletvekilleri dün kente ulaştı.

“100 gününde Leyla’ya, tecridi kırmaya” sloganıyla 12 Şubat günü Hakkari, Van, Kars, Iğdır, Bitlis, Ağrı, Muş, Şırnak, Mardin, Siirt, Batman, Dersim, Bingöl, Antep ve Urfa’dan olmak üzere 7 ayrı koldan başlatılan yürüyüşler her noktada engellendi, yasaklandı, polisin saldırısına uğradı.

Yürüyüşlerde yer alan HDP milletvekilleri: Hasan Özgüneş, Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz, Ebru Günay, Pero Dündar, Tuma Çelik, Sıddık Taş, Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran, Necdet İpekyüz, Saliha Aydeniz, Sait Dede, Habib Eksik, Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, Tayyip Temel, Abdullah Koç, Dilan Dirayet Taşdemir, Şevin Coşkun, Mensur İşık, Erdal Aydemir, Kemal Bülbül, Alican Önlü, Mahmut Toğrul, Ayşe Sürücü ve Nusrettin Maçin.

Bir gün öncesinden Leyla Güven’in oturduğu site dahi polis ablukasına alınmış, yollar bariyerlerle kapatılmıştı.

Dün sabah saatlerinde Amed’e ulaşan vekillerin HDP’lilerce karşılanacağı 500 Evler, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 450 Evler ve İlçe Otogarı kavşakları da polis ablukası altında idi.

Vekiller, Güven’in evine doğru yürümeye hazırlandığı sırada polis amirleri, valiliğin kararı doğrultusunda yürüyüşe izin vermeyeceklerini bildirdiler. Tartışmalar üzerine polis ancak araçlarla gidilirse izin vereceklerini söyledi.

450 Evler Kavşağı’ndan Kayapınar ilçesinde özel bir hastanenin önüne geçen bir grup HDP milletvekili de, burada polis kuşatmasına alındı. HDP Amed Milletvekili Saliha Aydeniz’in polisler tarafından itilmesi nedeniyle yere düşerek yaralandı, yoğun bakıma kaldırıldı. Engellemelerden yürüyüşü takip etmeye çalışan basın mensupları da payını aldı.

Kentin bir diğer noktasında, 75’inci Yol kavşağında bulunan milletvekillerinden Remziye Tosun’un ise, çembere alınmaları sırasında bir polis tarafından tekmelendi.

Kentin dört ayrı noktasında çevik kuvvet ve sivil polisler tarafından çembere alınarak yürümelerine engel olunan milletvekilleri “Biji berxedana Leyla’ye” ve “Bijî berxedana zindanan” sloganları ile tepki verdi.

Kentin 4 ayrı noktasında bulunan milletvekilleri, yürümelerine izin verilmesi üzerine bir süre sonra araçlarıyla diğer arkadaşlarının bulunduğu Urfa ve 75’inci Yol kavşaklarına geçti.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir