ANA SAYFA / DÜNYA / Avrupa’da çocukların tıbbi ihtiyaçlarının karşılanmasında ciddi sorunlar

Avrupa’da çocukların tıbbi ihtiyaçlarının karşılanmasında ciddi sorunlar

AB üyesi ülkelerdeki çocukların gerekli tıbbi desteğe ulaşmaları ile ilgili bir araştırma bu temel konudaki olumsuz durumu gözler önüne serdi.  Güney Kıbrıs’ta 2017’de tıbbi ihtiyaçlara sahibi 16 yaşın altındaki çocukların ise yüzde 1.4’ünün gerekli tıbbi tedaviyi alamadığı belirtildi.

Araştırmaya göre diğer Avrupa ülkelerindeki durum ise tıbbi ihtiyaçları karşılanmayan çocukların oranının en yüksek olduğu ülke yüzde 8.7’lik oranla Avrupa Birliği’nin merkezindeki Belçika. Sorunun en ciddi boyutlarda olduğu diğer ülkeler ise şöyle: Romanya ikinci sırada (yüzde 7.4), ardından İsveç (yüzde 4.3), Finlandiya (yüzde 3.3) ve Çek Cumhuriyeti (yüzde 2.7).

Rapora göre, en düşük yüzdelere sahip ülkeler ise şöyle sıralandı: Avusturya (yüzde 0,0’a yakın), Almanya (yüzde 0,1) ve Macaristan (yüzde 0,2), İspanya, Hırvatistan, Malta, Slovakya ve Portekiz’den oluşan diğer beş ülke ise yüzde 1’den az. 

Raporda öne çıkan bir diğer çarpıcı sorun ise diş bakımı ile ilgili. 2017 yılında AB’de 16 yaşın altındaki çocukların yüzde 2.3’ü ihtiyaç duydukları diş bakımı almazken, güney Kıbrıs’ta bu oran yüzde 3.1 ile ortalamanın üzerinde.

Diş bakımı ile ilgili gerekli ihtiyaçları karşılanmamış olan çocukların en yüksek oranı Letonya (yüzde 7.3), Portekiz (yüzde 6), İspanya ve Romanya (yüzde 5,7)’da bulunuyor.

Macaristan, Hırvatistan, Almanya, Lüksemburg, Fransa, Avusturya ve Slovakya’da ise bu oran yüzde 1’den düşük.

Raporda çocukların tıbbi ve diş sağlığı ile ilgili ihtiyaçları, tedaviyi göze alamama, uzun bekleme listeleri, uzun yolculuk süreleri veya nakliye araçları ya da iş ya da aile üyeleri ya da başkaları için bakım nedeniyle zaman eksikliği gibi çeşitli gerekçelerle karşılanamadığı belirtiliyor. Raporda ülkemizin sömürgeci işgal düzeni altındaki kuzeyindeki veriler ile ilgili ise bir bilgiye yer verilmiyor. Ancak kuzey Kıbrıs’ta bu alanda çok daha büyük eksiklerin yaşandığı biliniyor.

Bu raporla, büyük bir refah ve ideal yaşam biçimi olarak lanse edilmeye çalışılan Avrupa Birliği’nin, sermaye sahiplerinin en yüksek kârı elde etmesine dayalı kapitalist üretim ilişkileri altında, en temel ihtiyaçlardan birisi olan sağlık alanında dahi, çocukların bile ihtiyaçlarının karşılanamadığını bir kez daha ortaya konmuş oluyor.

Bilindiği gibi kapitalist üretim ilişkilerinden kaynaklanan her ekonomik krizler döneminde olduğu 2008 kirizi sonrasında bir çok Avrupa ülkesinde sağlığa ayrılan bütçelerde önemli kesintilere gidilmiş, gelirlerinde ciddi gerilemeler yaşayan emekçilerin gerekli sağlık harcamalarını yapabilme olanakları azalmıştı. Kapitalist krizi işçi, emekçilerin üzerine yıkarak aşmaya çalışan kapitalist ülkelerde bu durum uzun bir süredir devam ediyor.

Bu veriler gerek sağlıkta, gerekse de diğer temel ihtiyaçların karşılanmasında kapitalist üretim ilişkilerinin yetersizliğini bir kez daha gözler önüne sermiş durumda. Bu ihtiyaçların tamamen parasız ve en üst seviyede karşılanabilmesi için ise planlı sosyalist bir ekenomiye geçilmesi tek çözüm yolu olarak önümüzde duruyor.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir