ANA SAYFA / Anasayfa / 15 bin inşaat işçisi grev yaptı

15 bin inşaat işçisi grev yaptı

13 Şubat Çarşamba günü güney Kıbrıs’ta 15.000 civarında inşaat işçisi daha iyi çalışma koşulları için 24 saatlik bir grev gerçekleştirdi.

Grevdeki işçiler, Lefkoşa ve Baf’taki PEO, Limasol, Larnaka ve Gazimağusta’da ise SEK tesislerinde bir araya geldi. İşçiler talepleri karşılanana ve sorunları çözülene kadar pes etmeyeceklerini yinelediler.
İşçilerin talepleri çalışma saatleri, ücretler, tatillerini, sigorta ve ihtiyat fonlarını kapsayan toplu bir anlaşma şeklinde.

İşçiler, işverenlerin yasadışı istihdam ve haksız rekabeti teşvik ettiğine, bunun yanında işçilere gerekenden daha az ödeme yapmaya çalıştığına dikkat çekiyorlar.

PEO Başkanı Pambis Kyritsis ise Lefkoşa’daki toplantıdan önce yaptığı açıklamada “Biz düzenlenmiş istihdam ilişkileri istiyoruz.” ifadelerini kullandı.


PEO Genel Sekreteri Michalis Papanicolaou ise, tasarının yıllarca süren müzakerelerin sonucu olduğunu hatırlatarak işverenlerin birden bire bu tasarıyı yok saymaya kalkıştığını belirtti. Papanicolaou açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yıllardır konuşuyoruz ve şimdi kabul edilenleri uygulamayı reddediyorlar. İşverenler, ‘ekonomik krizden sonra istediğimiz her şeyi yapabiliriz, bu yüzden anlaşmayı reddediyoruz.’ diyor. Diyalogdan bahsediyorlar, ne diyaloğu? 10 yıldır diyalog kurduk.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir