ANA SAYFA / DÜNYA / Kapitalist sömürü düzeni için tehlike çanları çalıyor…

Kapitalist sömürü düzeni için tehlike çanları çalıyor…

Kapitalist sömürü düzeni her geçen gün daha da büyük krizler ve işçi, emekçi kitlelerin büyüyen tepkileri ile yüz yüze. IMF başkanı ise karşı karşıya oldukları durumu “Havada çok fazla bulut olduğunda, fırtınanın çıkması için gereken tek şey bir yıldırımdır” sözleri ile ortaya koyuyor.

Küresel ekonominin beklentilerin üstünde bir hızla yavaşladığını söyleyen Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, “Fırtınaya hazırlıklı olun” dedi.

Dubai’de düzenlenen World Government Summit’te konuşan Lagarde, ülke yönetimlerinden, olası bir fırtınaya karşı hazırlıklı olmalarını istedi. Söz konusu riskler arasında “ticari gerginlikler ve ek gümrük vergileri artırımı, finansal sıkılaşma, Brexit süreci belirsizliği ve Çin ekonomisindeki artan gerileme” olduğunu belirten Lagarde, ABD ve Çin arasındaki ticari gerginliğin etkilerinin şimdiden görülmeye başladığını söyledi.

Lagarde, “Bu gerginliğin nasıl yatışacağını bilmiyoruz fakat şimdiden ticaret ve piyasadaki güveni etkilemeye başladığını görebiliyoruz” diye konuştu.

IMF Başkanı ayrıca hükümet ve şirketlerin yüklü borç masraflarının da çeşitli riskler olduğuna dikkat çekti ve ekledi:

“Havada çok fazla bulut olduğunda, fırtınanın çıkması için gereken tek şey bir yıldırımdır.” diyerek kapitalist sömürü düzenini bekleyen tehlikeye dikkat çekti.

Lagarde’ın bu sözleri emperyalist kapitalizmin karşı karşıya olduğu büyük kriz ve bu krizi aşabilmek için daha da ağır sömürüye zorlanan işçi, emekçi kitlelerde biriken kin ve öfkenin yaratabileceği büyük patlamalara da dikkat çeker nitelikte.

Nitekim geçtiğimiz haftalarda açıklanan dünya risk raporlarında da kapitalist sömürü düzenin karşı karşıya olduğu büyük krizler ve olası kitlesel ayaklanmalara işaret edilmişti.

Ayrıca kontrol

Kıbrıs işçi sınıfının şanlı direnişi CMC Grevi

14 Ocak 1948 günü Lefke’deki CMC şirketine bağlı madende  çalışan işçilerin şanlı grevi 72’nci yılında. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir