ANA SAYFA / HABERLER / “Tecrit kalksın Leyla yaşasın”

“Tecrit kalksın Leyla yaşasın”

Türkiye’de HDP’li vekiller günler öncesinden açlık grevinin 96. gününde olan Leyla Güven için Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi önüne yürüyüş yapacaklarını duyurmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “sizi yürüten adam değildir” tehdidine rağmen bugün sabah saatlerinde Taksim Hill Otel’den “Tecrit Kalksın Leyla Yaşasın” önlükleriyle çıkan vekiller polis ablukası ile karşılaştı.

Taksim Meydanı sabah saatlerinden itibaren polis ablukasına alındı, çok sayıda polis ve TOMA konuşlandırıldı, Taksim’e çıkan sokaklar da çevik kuvvet polisleri ve tomalarla kuşatıldı.

Milletvekillerinin yürümek istediği İstiklal Caddesi girişini kapatan polis amiri, “18 Ağustos 2018’den bu yana Taksim Meydanı’ndaki eylemlere izin vermiyoruz. Eğer size izin verirsem o 8 ayın hesabını veremem. Yasalara göre yürüyüşünüz yasak. Amacınız farkındalık yaratmaksa burada açıklama yapın” dedi. HDP’liler buna karşı bir gün önce Atatürk Kültür Merkezi’nin temel atma törenine katılan Cumhurbaşkanının İstiklal Caddesi’nde yürüyüp, simit dağıttığını hatırlattı.

Vekiller aksi yönde, AKM yönünde yürümeye başladıklarında da yine önleri polis tarafından kesildi ve “yürüyüşlerinin kanunsuz olduğu, dağılmaları gerektiği” anons edildi.

Görüşmelere rağmen yürüyüşleri engellenen vekiller Taksim Hill Otel önünde açıklama yaptı. Leyla Güven’in fotoğrafı ve “Tecrit Kalksın, Leyla Yaşasın” pankartı açılarak yapılan basın açıklamasında HDP Eş Başkanı Sezai Temelli “Leyla Güven eyleminin 96’ncı gününde duyarlılığını yaratmak için buradayız. Galatasaray Lisesi’nin önünde açıklama yapmak istedik. Bizler bu ülkede demokratik bir cumhuriyetin, insan haklarının, hukukun üstünlüğünü savunuyoruz. Bunun için de tecridin bir an önce sonlandırılmasını istiyoruz. Leyla Güven’in mücadelesine ortak olmak için buradayız. Bu mücadele tüm Türkiye’nin barış, eşitlik, özgürlük mücadelesi ile ortaya çıkmış haklı bir taleptir. Her hükümlünün aile ve avukatları ile görüşme hakkı vardır. Bu hakkın Sayın Öcalan’dan sakınılması büyük bir hukuksuzluktur.

İmralı’daki tecridin fotoğrafını görmek istiyorsanız, o fotoğraf budur. Bu fotoğrafı bugün size sunmuş olduk. Taksim Meydanı’ndaki bu abluka ile yasa tanımazlık kendisini göstermiştir. İşte tecrit budur. Leyla Güven, 96 gündür bunu göstermeye çalıştı” dedi.

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan da yürüyüşlerinin İçişleri Bakanı’nın talimatıyla engellendiğini hatırlatarak, “İçişleri Bakanı’nın milletvekillerini yürütmemekle adam olunmayacağını bilmesi gerektiğini” söyledi.

Buldan, “Tecridin kaldırılması, Leyla ve cezaevindeki arkadaşlarının yaşaması için farkındalık yaratacaktık. İçişleri Bakanı hukuksuz bir şekilde milletvekillerinin gidişini engellemiştir. İnsan olmak ölümleri engellemektir. Bu şekilde bu ülkeyi yönetenler bilmelidir ki bizler haklı ve meşru taleplerimizi her zaman her yer de dile getirmeye çalışacağız. 40 yıldır bu mücadeleyi veriyoruz. Özgürlük, demokrasi mücadelesini İçişleri Bakanından öğrenmedik. Hiçbir zaman ilkelerimizden taviz vermedik. Bu ülkeye özgürlüklerin, adaletin gelmesi için her türlü bedeli ödedik.

Leyla Güven arkadaşımız İmralı Cezaevinde Sayın Öcalan üzerindeki haksız ve hukuksuz tecridin sonlanması için bedenini açlık grevine yatırmıştır. Her an istemediğimiz sonuçlarla karşılaşabiliriz. Biz cezaevlerindeki arkadaşlarımızın, açlık grevindeki arkadaşlarımızın yaşamını yitirmesine müsaade etmeyeceğiz. 61 milletvekilini yürütmeyen bir anlayışı reddediyoruz. Bugün bir kez daha tecridin kalkması Leyla Güven’in yaşaması ve tüm arkadaşlarımızın barış ve özgürlük talebine ses vermek için toplandık” dedi.

Yapılan bu açıklamalar sonrası HDP’liler meydanda oturma eylemine geçti.

Oturma eyleminin sonunda vekiller otelin içinde toplantıya geçti, ardından da Galatasaray’a tek tek yürüyeceklerini söyledi. Otelden tek tek çıkan vekiller polis takibi ile İstiklal Caddesi’nde “Leyla haklıdır tecrit kalkmalı”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla yürüdü.

Kaynak: Mücadele Birliği

Ayrıca kontrol

İşçi sınıfı mücadele tarihi: Koektif Aksiyon

Türkiye’de 15-16 1970’de gerçekleşen işçi eylemlerinin 50. yıl dönümünde Volkan Yaraşır’ın çalışması “İşçi sınıfı mücadele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir