ANA SAYFA / DÜNYA / Guaido’dan emperyalist işgal beklentisi…

Guaido’dan emperyalist işgal beklentisi…

Venezuela’da ABD desteği ile kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, “ülkedeki acil insani durumu” durdurmak bahanesi ile yabancı bir gücün askeri müdahalesine izin verip vermeyeceklerine yönelik soruya mümkün olan her şeyi yapacakları yanıtını vererek bu yöndeki beklentisini ortaya koydu.

Bolivarcı iktidarın ABD’nin tam ilhak politikalarını tyersine çeviren ve başta petrol kaynakları olmak üzere bir çok alanda kamulaştırmalar yaparak yoksulluğu büyük oranda ortadan kaldıran Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun meşruiyetini kabul etmeyen ABD ve bölgedeki bazı ülkelerin “insani yardım” iddiasıyla başlattıkları ve esas planları olan askeri müdahaleye zemin hazırlama çabaları sürüyor.

Guiado, konuyla ilgili AFP’ye verdiği ve ülke basınında yer bulan röportajda Venezuela muhalefetinin emperyalist bir gücün askeri işgali reddetmeden “ülkedeki insani acil durumu durdurmak için mümkün olan her şeyi” yapacağını itiraf etti.

Destekçileri ile birlikte ülkede sayısız sabotaj ve kaos yaratan Guaido ABD ya da başka bir gücün varlığına yeşil ışık yakıp yakmayacağı yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

“Biz elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu elbette çok polemiğe neden olan bir konu fakat çocukların ölmemesi, insanların hayatlarını kurtarabilmek ve ülkeyi yönetilebilir hale getirip insani duruma müdahale edebilmek için Ulusal Meclisin egemenliğini ve yetkilerimizi kullanarak ne gerekiyorsa onu yapacağız.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir