ANA SAYFA / HABERLER / Eğitim merkezleri değil, gerici anlayışa sahip rant alanları!

Eğitim merkezleri değil, gerici anlayışa sahip rant alanları!

Sömürgecinin yerli işbirlikçi sermayesi de dinci, gerici asimilasyon operasyonlarına en büyük katkıyı koymaya devam ediyor!

Kıbrıs’ın kuzeyini işgal edip sömürgeleştiren TC devletinin AKP hükümetiyle halkları uyutma, aldatma aracı olarak kullandığı dini, gerici inanışları ileri boyuta taşırken yerli işbirlikçi sermaye de ayni şekilde buna katkı yapmaya devam ediyor!

Halbuki ülkemizin kuzeyinde ilahiyat fakültesi açıp sömürgedeki en büyük camiyi inşa etmeye soyunduğu halde, Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne gösterilen tepki kadarını bile görmeyen yerli üniversite sahibinin, TC sömürgeci işgalci devletinden ve onun AKP hükümeti ile başkanından geri kalır bir yanı yok.

Dini, İslami gericiliğe, faşizme karşı olduklarını ileri süren kişi,ö rgüt ve partilerin bu konudaki sessizlikleri onların tutarsız bir mücadele yürüttüklerinin en güzel örneği değil mi?

Dinci gericiliğin, faşizmin kaynağını sınıfsal temelde görmeyenler, Hala Sultan İlahiyat Koleji’ni eleştirirken, YDÜ İlahiyat Fakültesi’ni görmekten kaçınıyorlar!
Ülkemizin kuzeyinde gericiliğin, faşizmin sömürgeci emperyalist tekelci sermayenin ve onun yerli işbirlikçileri eliyle örgütlendiğini görmekten kaçınanlar, bu güruhların hedefi olmaktan kurtulamayacaklardır!

“Dr. Suat Günsel Cami malzemesi için anket başlatıldı” başlığı ile basına yansıyan habere göre 15 Kasım 2020’de bitmesi programlanan caminin 62 adet kubbe ve 6 minaresinde kullanılacak malzemenin Kıbrıs Türk toplumu tarafından belirlenmesi için anket çalışması başlatıldı.

10 bin kişilik kapasiteye sahip olacak dini bina, Kıbrıs’ın en yüksek kapasiteli cami unvanına sahip olacak. Büyük bir şatafat ve gösterişe sahip olması beklenen bina 36,80 metre yüksekliği ve 23,80 metre çapında, Kıbrıs’ın en büyük cüsseli ana kubbesi ile daha küçük çaplarda 61 adet kubbe ile çevrelenecek. Kubbelerde kurşun veya altın rengi paslanmaz çelik krom kaplama kullanılırken toplamda 6 minaresi bulunan caminin; 4 minaresi 76.20 metre yüksekliğinde 3 şerefeli, 2 minaresi de 56.45 metre yüksekliğinde 2 şerefeli olacak.

Üniversitedeki yurt binalarından, dersliklere, kafeteryalardan tuvaletlere, yeterli yatırım ve onarım yapılmadığı için bir çok eksiklik bulunmasına rağmen, dini amaçla yapılan bir binaya bu kadar yatırım yapılması ve gereksiz bir gösterişe gidilmesi, üniversite sahiplerinin derdinin daha kaliteli bir eğitim ve üniversite öğrencilerine daha iyi olanaklar sunmak olmadığını ortaya koyuyor.

Her fırsatta öğrencilerinden para koparmanın yollarını arayan ve üniversiyeti tam bir ticari itleşme mantığı ile idare eden YDÜ yönetiminin dini alana yapacağı bu büyük yatırımı nasıl kâra dönüştürmeyi planladıkları ise diğer bir önemli konu.

Parasız, bilimsel, demokratik eğitimin okul öncesi eğitimden başlayarak yaşam boyu devam edeceği bir düzen kurulmadığı sürece, eğitim adı altında oluşturulan bu merkezlerin her geçen gün bilimsel eğitimden daha da uzaklaşmaları ve bu alanları tamamen rant alanına dönüştürmeleri kaçınılmazdır.

Ayrıca kontrol

İşçi sınıfı mücadele tarihi: Koektif Aksiyon

Türkiye’de 15-16 1970’de gerçekleşen işçi eylemlerinin 50. yıl dönümünde Volkan Yaraşır’ın çalışması “İşçi sınıfı mücadele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir