ANA SAYFA / HABERLER / Nazım hikmet ölümünün 65. yılında sahnede yeniden doğdu

Nazım hikmet ölümünün 65. yılında sahnede yeniden doğdu

Bugün pazar.

Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar.

Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün

bu kadar benden uzak

bu kadar mavi

bu kadar geniş olduğuna şaşarak

kımıldamadan durdum…

Nazım Hikmet Ran.. 12 yılı aşkın tutsaklık ve 13 yıllık sürgün hayatı.. Ulus sınırlarını aşan sanatı ve onun hayatını bütünüyle çepe çevre saran, sosyalist devrim mücadelesiyle bezenen politik düşünceleri.. Dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet, ölümünün 65. yılında “Tiyatro Üretim” tarafından sahnelenen “Nazım İçin” adlı müzikal tiyatro oyunuyla, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’de sevenleriyle buluştu.

Tek perdelik oyun olarak sahnede yaşam bulan performansda Nazım Hikmet’in şiirleri, tiyatral bir alatım, melodiler ve sinevizyon gösterimleriyle sunularak sanatçının yaşamını sahnede yeniden yeşertti.

Şair, oyun, roman ve anı yazarı olan büyük usta Nazım Hikmet’i, tüm yaşamını kapsayan devrimci politik düşünceleriyle genç kuşaklarla yeniden tanıştırmayı amaç edindiklerini dile getiren Tiyatro Üretim temsilcisi Esra Köksaldı, sanatın aydınlanma yolunda en güzel üretim biçimlerinden biri olduğunu ifade etti. Köksaldı, yer yer Kuzey Kıbrıs’ta ve ağırlıklı olarak Türkiye’yi de içine alan Ortadoğu coğrafyasında sanata, aydınlanmaya yönelik kimi güruhlar tarafından geliştirilen yok edici düşmanca tavra karşın, sanatın ve üretimin önemine değindi. Egemenlerin karanlık ve hümanizm karşıtı tutumlarına karşın, bir şeyler üreterek biz de varız diyebilmek için, barışı ve sevgiyi hakim kılabilmek adına emek verdiklerini de sözlerine ekledi. Ayrıca maddi katkılarından ötürü Kültür Dairesi’ne ve takdire şayen sanatıyla bugüne dek sayısız tiyatroyu izleyiciyle buluşturan İsmail Işılsoy’a da öğretileri için teşekkürlerini ileten Köksaldı, “umarım Işılsoy Hocamız’ın iyi birer öğrencisi olabilmişizdir” dedi.

 “O, KELİMELERLE COĞRAFYAMIZ İNSANLARININ TABLOSUNU ÇİZDİ”

Tiyatro Üretim oyuncusu Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) öğrencisi Uğur Ural ise, Nazm Hikmet’in şiirlerinde kendisini, ailesini, dostlarını, mücadeleyi ve sevdayı gördüğünü belirtti. Sergilemiş oldukları oyunla usta şairi bir kez daha anmış olmanın önemine değinen Ural, “O, kelimelerle coğrafyamız insanlarının tablosunu çizdi. Bu öylesine müthiş bir tablo ki, belkide bir ressam onun kadar güzel resmedemezdi” dedi. Tiyatro Üretim olarak her kesimden ve yaştan üyelerle çalışmalarına devam ettiklerini de dile getiren Ural, aralarında çiftçi, belediye işçisi, akademisyen, öğrenci ve çocuklar gibi geniş yelpazeli bir birliktelik olduğunu belirtti. Ayrıca Ural, herkese kapılarının açık olduğunu ve amatör ruhla, hep birlikte üretmeye devam etmek istediklerini ifade etti.

Öte yandan Tiyatro Üretim Merkez’inin “Nazım İçin” adlı müzikal tiyatro oyununun yeni gösterimleri de bulunuyor. 15 Aralık Alsancak Gökay Boğaçhan Kültür Merkezi ve 21 Aralık Lefke Belediyesi AKM’de saat 20:00’de başlayacak olan performanslarda, sanat severlerle yeniden buluşmayı bekliyor. Buna ek olarak Lefkoşa’da ve diğer bölgelerde yeni gösterimler için çalışmalar da sürüyor.

TİYATRO ÜRETİM’DEN SANAT SEVERLERE, DEVRİMCİ DOSTLARA MEKTUP

“Merhaba dostlar…

Kavgaya adanmış yüreği, yaşamı ve eserleri ile dilden dile, elden ele dolaşan kavganın kızıllığında yaşamaya devam eden devrimci sanatçı Nazım anısına gerçekleştirdiğimiz oyunumuzu umarız beğenmişsinizdir ve keyif almışsınızdır.

Gelecek kuşakların, devrimci şair Nazım Hikmet’in adını anmaya devam edeceğine dair olan inancımız sonsuzdur. Nazım’ın da dediği gibi “işçi sınıfı nasırlı elleriyle toprağa basıp doğrulduğu ana dek eserleri bizlerin ellerinde kavganın sıcaklığını taşıyacak ancak. ‘O an’dan sonra, gelecek kuşaklar ise kapitalist sistemin yaşattığı acıları, zalimin zulmüne karşı direnmenin onurunu onların eserlerinden öğreneceklerdir.”

Bugün sahnede olan bizlerin, bir kısmı çok defa, bir kısmı ilk defa,  ama Tiyatro Üretim ikinci kez sahnede. İkinci kez aynı mutluluğu yaşarken bizleri yalnız bırakmadığınız için ayrıca teşekkür ederiz.

Çalışmamızı hazırlarken bilgi ve tecrübesiyle bize katkı koyan sevgili İsmail Işılsoy hocamıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz, umarız iyi bir öğrenci olabilmişizdir.

Bizlerin birçoğu işçi, öğrenci, çocuk ve genç olarak buradayız ve bu çalışmayı hazırladık. Eksiklerimizin ve kusurlarımızın olduğunun farkındayız, ancak içerisinde yaşadığımız bu düzenin her şeyi metalaştırdığının, halk için üretilen sanata ve sanatçıya düşman olduğunun bilincindeyiz. Kendi doğrularını dayatmaya çalışan bu düzene karşı biz üretmeye devam edeceğiz. Elbette ki ‘en iyi olan yolun’ ancak birlikte olmaktan geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bunun için çalışmalarımıza katkı koymak isteyen herkesi birlikte üretmek için bekliyoruz.

Tekrardan bugün burada olduğunuz için teşekkür ediyoruz ve büyük usta Nazım’ın anısı önünde saygı ile eğiliyoruz.

 ‘Tiyatro Üretim’”

Haber: İbrahim Emre Sugel

 

 

 

 

 

 

Ayrıca kontrol

İşçi sınıfı mücadele tarihi: Koektif Aksiyon

Türkiye’de 15-16 1970’de gerçekleşen işçi eylemlerinin 50. yıl dönümünde Volkan Yaraşır’ın çalışması “İşçi sınıfı mücadele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir