ANA SAYFA / HABERLER / Naylon Sakulli’ye çıkarılan fatura!

Naylon Sakulli’ye çıkarılan fatura!

1 Aralık 2018 tarihinde uygulamaya konan naylon sakullilerin (naylon poşetlerin) parayla satılması ile doğanın kirlenmesinin ve doğaya verilen zararın önüne geçileceği ileri sürülüyor!

Sömürgede ve tüm dünyada kuru, unlu vb. yiyecekler, içecekler, sebzeler, sanayi hammadde ve ürünlerine kadar herşey naylonlar içerisinde pazarlanırken ve doğa kirletilirken sorunu marketlerde vb. yerlerde kullanılan naylon sakulliye çıkaran sömürgeci ve yerli sermaye ile memurları, üzerlerine düşen görevi başarı ile sürdürüyorlar!

Sorunun esas nedenini gözlerden saklamaya çalışıyorlar. Sanki de bugüne kadar doğayı bu marketlerden alışveriş yaparken naylon poşet kullanan tüketiciler kirletiyormuş ve şimdi onlar da doğayı kurtarıyorlar!

Hem de plastik ürünleri hayatın her alanında üretmeye ve pazarlamaya devam ederek!

Kapitalizm insanı, doğayı, evreni yaşanamaz hale getirirken, ürettiği sorunun kaynağını da sömürülen sınıflara, halka yükleyemekte ve bu yolla karlarına naylon sakulla parasını da ekliyerek devam etmekte!

Tek derdi daha fazla kar elde etmek olan sermaye sahipleri, bu hedeflerine ulaşabilmek için her türlü yola başvurmaktan kaçınmıyorlar! Sırf daha karlı olduğu için doğaya düşman her türlü üretim metodunu uygulamakta, atmosfere ve doğaya sayısız zehirli kimyasalın salınmasına ve doğal yaşamın hızla yok edilmesine yol açmaktadırlar Özetle doğanın kirlenmesine yolaçan naylon sakakullalar değil, kapitalist üretim ilişkileridir.

Ülkemizin kuzeyindeki bu uygulamayı destekleyenlerin açıklamalarına baktığınızda ise; sorun doğru tanımlanırken ne yazık ki çözüm konusunda sömürgeci ve yerli sermayenin üretim ilişkilerine dokunmadıkları görülmektedir. Yani halkta yanlış bir bilinç verilmekte ve hatalı bir çıkış yolu sunulmaktadır.

Doğamızı, ülkemizi, dünya ve evrenimizi bu kirlenmeden kurtaracak olan kar odaklı kapitalist üretim ilişkilerinin yıkılarak yerine insanın ve tüm canlılarının, doğanın, dünyanın ve evrenin uyum içerisinde işlediği, sömürüden, baskıdan ve zulmden uzak, özgürlüklerin yaşanacağı toplumsal mülkiyetin olacağı, sosyaslit üretim ilişkilerine dayalı komünal bir gelecek kurmaktan geçer!

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir