ANA SAYFA / HABERLER / Έχουμε χάσει τον Sevim Ebeoğlu στην ηλικία των 87 ετών / Sevim Ebeoğlu’nu 87 yaşında kaybettik

Έχουμε χάσει τον Sevim Ebeoğlu στην ηλικία των 87 ετών / Sevim Ebeoğlu’nu 87 yaşında kaybettik

Sevim Ebeoğlu AEL ve Fenerbahçe hatıraları ile birlikte…

Απεβίωσε σε ηλικία 87 ετών ο παλιός άσσος της ΑΕΛ και του Κυπριακού ποδοσφαίρου Sevim Ebeoğlu.

Ο Sevim υπήρξε ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ και κατέχτησε με την αγαπημένη του ομάδα 3 πρωταθλήματα (1952 – 53, 1954 – 55 και 1955 – 56) και χρίστηκε 2 φορές πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος. Αγωνίστηκε και με την Μικτή Κύπρου για πρώτη φορά με αντίπαλο το Ισραήλ και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 2-2.

Ο Sevim δήλωνε πάντα οπαδός τη ΑΕΛ και σε συνέντευξη του το 2015 απεκάλυψε, ότι συνέβαλε στην καθιέρωση των χρωμάτων της ομάδας (κίτρινο και μπλε).

Στα σκοτεινά χρόνια του σωβινισμού, ο Sevim αναγκάστηκε να αφήσει την αγαπημένη του ομάδα και το σπίτι του το 1957.
Ο Sevim Ebeoğlu και σωματεία όπως η ΑΕΛ αποτελούν παραδείγματα ενότητας και συναδέλφωσης κόντρα στον ρατσισμό και τον σωβινισμό στη χώρα μας.

Πανό που ύψωσαν οπαδοί της Fenerbahce σε παιχνίδι με την ΑΕΛ (2012) με φωτογραφίες των θρύλων των ομάδων Λευτέρη Αντωνιάδη (Fenerbahce) και Sevim Ebeoğlu (ΑΕΛ) / Fenerbahçe taraftarlarının 2012’de ile AEL oynanan maçta, efsanevi oyuncular Lefteris Antoniadis (Fenerbahçe) ve Sevim Ebeoğlu (AEL)’nu buluşturan pankartları.

 

AEL Limassol ve Kıbrıs’ın efsane futbolcu olan Sevil Ebeoğlu, 87 yaşında, yaşamını yitirdi.

Ebeoğlu, AEL’in futbolcusuydu ve takımı ile üç kez (1952-53, 1954-55 ve 1955-56 sezonları) lig şampiyonluğu, iki kez ise en çok gol atan oyuncu ünvanını kazandı. Kınrıs halklarının ortak oluşturduğu Kıbrıs milli takımıyla ilk kez İsrail’e karşı oynadı ve maç 2-2 sona erdi.

Ebeoğlu, her zaman AEL’in taraftarı olmuştur. 2015 yılında yapılan bir röportajda takımın renklerini oluşturmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştu (sarı ve mavi).

Ebeoğlu şovenizmin karanlık yıllarında, 1957’de, sevgili ekibini ve evini terk etmeye zorlandı.

Sevim Ebeoğlu ve AEL gibi spor kulüpleri ülkemizde ırkçılık ve şovenizme karşı birlik ve işbirliğinin en güzel örneklerindendir.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir