ANA SAYFA / YAZARLAR / Yusuf Alkım – Devrimci cesaret ile öne çıkma zamanı

Yusuf Alkım – Devrimci cesaret ile öne çıkma zamanı

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı.

Kuzey Kıbrıs’taki kurumlara toplam 8178 kişi yerleştirilmiş, boş kalan kontenjan sayısı ise 9623.

Ek kontenjan yerleştirmeleri ile yerleşen sayısı 9 bini zor bulacak gibi. Bu rakam geçen sene 11 bin civarı idi, bir önceki yıl ise 12 bin.

Yeni açılan onca yeni kurum ve bölümü de hesaba katınca, hele bir de kazananların kayda değer bir bölümünün yaşanan ekonomik kriz nedeni ile kayıt yaptırmayacağını da dikkate alırsak, para odaklı üniversite sektörünün yaşadığı çöküşü görebiliriz.

Ama esas çöküş eski kayıtlı öğrencilerin önemli bir bölümünün de kriz nedeni ile kayıtlarını aldırmaları ya da dondurmaları ile kuzey ekonomisinde yaşanacak.

Yüksek kira gelirleri, öğrencilere dayalı market, yemek ve daha bir dizi sektörde daralma ve çöküşler yaşanması kaçınılmaz gibi. 

Tabi bu sadece üniversite sektörüne bağlı gelişmeler.

Krizin tüm sektörleri çöküşe sürüklemesi söz konusu. Ama bu esas olarak küçük esnafı ve üreticiyi yıkıma götürecek.

Büyük sermaye krizi fırsata çevirmenin yollarını çok iyi biliyor nasılsa. Bir günde yaşanan döviz dalgalanmasından dahi büyük karlar elde edebiliyorlar.

Peki “taşın altında” eli ile birlikte tüm bedeni ezilen emekçiler ne yapacak?

Hem de onları temsilen böylesi teslimiyetçi sendikal önderlikler ve de düzen içi “radikal” önlemler ile onları kriz geçene kadar yatıştırmaya çalışan “devrimci” görünümlü reformistler varken!

Emekçilerin tek bir çıkış ve kurtuluş yolu var!

Ülke ve bölge devrimci örgütlerinin liderliğinde demokratik halk devrimlerini gerçekleştirip demokratik halk iktidarlarını kurmak! 

Zor mu? Evet, çok zor! 

Çok uzak bir hedef mi? Hayır, devrimci siyasetler etrafında örgütlenildiği oranda yakın ve bu krizin yarattığı kin ve öfke patlamaları ile her an olası!

Şimdi lafazanlığı bir kenara bırakma ve devrimci cesaret ile öne çıkma zamanı!

Şimdi devrimci siyaseti kitleler içinde örgütleme zamanı!

#CozumDevrimde

#DevrimTemizler

Ayrıca kontrol

NEREDEN DEVAM EDECEĞİZ? AMAÇ ARAÇ DİYALEKTİĞİ

5-9 Eylül tarihleri arasında Karaburun-İzmir’de gerçekleştirilen 13. Karaburun Bilim Kongresi’nde Devrimci Hukukçular tarafından sunulan metni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir