ANA SAYFA / DKB / DKB: GÜNEYDEKİ ÖĞRETMENLERİN PROTESTO YÜRÜYÜŞÜNÜ DESTEKLİYOUZ

DKB: GÜNEYDEKİ ÖĞRETMENLERİN PROTESTO YÜRÜYÜŞÜNÜ DESTEKLİYOUZ

DKB güney Kıbrıs’ta gerçekleşen öğretmen eylemlerine destek verdi. Bugün saat 18:00’de güney Lefkoşa’daki Milli eğitim Bakanlığı önünde gerçekleitirilecek eyleme katılarak destek verecek olan DKB, eylemcilere Yunanca bildiri dağıtımında da bulunacak.

DKB bildirisi şöyle:

Burjuvazinin, sermayenin ve kilisenin çıkarlarını savunmak için sınıf misyonuna sadık olan Anastasiadis hükümeti, bir kez daha ülkeyi, işçilerin kazanımlarını ve başka bir kilit alanın, kamusal eğitimin dağıtılmasını amaçlayan siyasi ve tek taraflı kararlar alıyor.

Başlangıçta, hem özel sektörde hem de kamu sektöründeki tüm çalışanların çalışma haklarına yönelik saldırılarını meşrulaştırmak için Troika ve dayatmalarını kullandılar. Ve sonuç şudur ki, çoğu işçi artık “esnek” istihdam ve bireysel sözleşmelerle değiştirilen kazanımlarını ve toplu sözleşmelerini kaybediyor. Kamu sağlığı sektörü, kasıtlı bir şekilde tam bir parçalanma ve dağılma durumunda, işçi mücadeleleri tarafından inşa edilen ve kazanılan örgütler, sermayeye yağma olarak teslim ediliyor.

Hükümetin ve sermayenin bu organize saldırıları elbette kamusal eğitime istisna gösteremezdi. Kamusal eğitim yıllar boyunca milliyetçilik – şovenizm ve kilisenin kontrolü ile boğuşan bir alan oldu. Hükümet, koordineli bir taktik içinde, öğretmenleri ve sendikalarını, çalışanların başarılarını eritme nihai amacını elde etmeye ve aynı zamanda kamu eğitimini eritmek için çalıştı; böylece kamusal eğitim sermaye ve özel sektöre peşkeş çekilecilecekti.

Ama yanılıyorlardı. Öğretmenlerin sendikal örgütleri yapmaları gerekenleri yapıyorlar, kamu eğitimini savunuyorlar ve bakanın ya da hükümetin sendikal örgütlenmeyi tehdit eden zor yoluyla aldıkları kararlara tabi değildirler. “Görevlerini yerine getirmeyi reddeden herhangi bir durumla karşırsak, öğretmenler farkında olmalıdır ki, öğretmen sendikalarının Eğitim Bakanlığı’nın yerine geçmesine izin veremeyeceğiz” (Hükümet sözcüsü Prodromou, 24 Ağustos).

Öğretmenlerin mücadelesi kendimizin ve tüm işçilerin mücadelesidir! Bu, sadece devlet okullarının ve kamusal eğitimin gerçek anlamda geliştirilmesinin savunması için değil, aynı zamanda sendikal örgütlenmenin savunulması için de bir mücadeledir. Anastasiades’in neoliberal hükümeti, “kamu” kelimesi hakkında endişe ediyor gibi görünüyor. Ancak eğitim ne kitap numarası, ne de satılık bir ürün değildir. Kazanılmış bir haktır ve satılık değildir!

Doğal olarak, hükümet ve sermaye son sözlerini henüz söylememiştir. Yanıltılmamıza izin vermeyelim! Bir kez daha bilinen böl ve yönet taktiklerini kullanarak direnişe son vermeyi deneyeceklerdir. Bu nedenle öğretmenlerin mücadelesinin hedefine ulaşması için, sınıfsal saldırılara karşı tam bir birlik ve bilinçle yürütülmelidir. Gerçek bir sınıfsal karşı saldırısı elde etmek için, mücadele diğer sektörlerdeki işçilerin mücadeleleriyle birleştirilmelidir!

Hep birlikte, 28 Ağustos Salı günü saat 18: 00’de, güney Lefkoşa’da öğretmenlerin yanında neo-liberal otoriter politikalara karşı protesto eyleminde yerimizi alıyoruz.”

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir